A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Guillaume Apollinaire

Not Yet Rated

(1880-1918)  
  • Origin:
  • Rome 
BIOGRAFIA: Guillaume Apollinaire is a famous writer. Guillame Apollinaire u lind ne Itali, ku kaloi femijerine dhe rinine. Ne vitin 1886, familja e tij zhvendoset ne jug te Frances, ku ai shkollohet, ndersa ne vitin 1899 shperngulet ne Paris. Ketu ai mrekullohet nga bibliotekat e pasura e njekohesisht nis te shkruaje. Ne vitin 1909, Apolineri boton librin e pare, "Magjistari i kalbet", rrefim ne proze i frymezuar nga legjendat mesjetare frenge. Ne kete periudhe talenti i tij shperthen dhe botimet n...

>> Full biography >>


Fans' Comments

No Comments 🔥🔥

Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Alessandro Manzoni

Dante Alighieri

Mark Strand

Erich Fried

Xhorxh Gordon Bajroni

Rudyard Kipling

Bertolt Brecht

Erik Stinus

Luke Morgan

Ezop


Tags: Guillaume Apollinaire, Gijom Apoliner

Add an e-Card
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019