Hajg Zaharjan
Hajg Zaharjan

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

  • Vendlindja:
  • Durrës
  • Mosha:
  • 71 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 8 Maj 1952
  • Horoskopi:
  • ♉ DemiBiografia

BIOGRAFIA: Hajg Zaharjan është një autor këngësh shumë i njohur. Haig Zacharian u lind në Durrës në një familje me origjinë armene. Ai filloi të mësoje piano dhe teorinë e muzikës në shkollën fillore të qytetit të tij të lindjes. Nga 1969-73 ai ndoqi studimet në Institutin e Lartë të Arteve në Tiranë (sot Universiteti i Arteve) në klasën e kompozicionit me Prof.Tonin Harapi. Pas diplomimit ka punuar si drejtues artistik i ansambleve amatore në H/C Fierzë, Tropojë (1973-1977). Ai u kthye në Durrës në vitin 1977...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 0