Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!

Halil Cërvadiku

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  1 / Votuan:  2
(1920-1989)  
  • Vendlindja:
  • Poklek I Vjetër 
BIOGRAFIA: Halil Cërvadiku është një këngëtar i njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo popullore rapsodike. Halil Cërvadiku u lind me 1920 në fshatin Poklek i vjetër komuna e Drenasit (ish –Gllogovcit). Kangën e trashëgoi nga babai i tij Ramë Cërvadiku. Në moshen 4 vjeçare Halilit i vdiq nana dhe baba i tij. Rama e merrte pas veti në dasma e gazmende, dhe që atëherë filloi ta dojë dhe të mësoj hapat e parë ne kultivimin e kangës shqipe. Në moshen nëntë vjeçare filloi të shkoj nëpër dasma me babën e tij. Kanga ishte traditë familjare, përpos babës R...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Një Këngë »Artistë Të Ngjashëm:

Ibish Broja

Feriz Krasniqi

Enver Batllava

Beqir Gashi

Qamili I Vogel

Daut Zenku

Rifat Draga

Dervish Dervishi

Isa Veliu

Fatmir Bajra


Tags: Halil Cërvadiku

Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet