A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Heinrich Heine

Not Yet Rated

(1797-1856)  
  • Origin:
  • Düsseldorf 
BIOGRAFIA: Heinrich Heine is a famous writer. Christian Johann Heinrich Heine ishte një poet gjerman, gazetar, eseist dhe kritik letrar. Ai është më i njohur jashtë Gjermanisë për poezinë e tij të hershme lirike, e cila ishte e vendosur në muzikë në formën e Lieder (këngë artistike) nga kompozitorë si Robert Schumann dhe Franz Schubert. Ajet dhe proza më vonë e Heine dallohen nga mendja dhe ironia e tyre satirike. Ai konsiderohet pjesë e lëvizjes së Gjermanisë së Re. Pikëpamjet e tij radikal...

>> Full biography >>


Fans' Comments

No Comments 🔥🔥

Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Hermann Hesse

Johann Wolfgang Von Goethe

Bertolt Brecht

Mark Strand

Marin Sorescu

Gérard de Nerval

Erik Stinus

Luke Morgan

Oktavio Paz

Alain Borne


Tags: Heinrich Heine, Heinrih Heine

Add an e-Card
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019