Hermann Hesse
Hermann Hesse

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1877-1962)

  • Ndërroi jetë më:
  • 9-8-1962
  • Vendlindja:
  • CalwBiografia

BIOGRAFIA: Hermann Hesse është një poet dhe autor/publicist i huaj. Hermann Hesse lindi në një qytet pranë Calw dhe vdiq në Lugano të Zvicrës. Hermann Hesse është njëri nga shkrimtarët më të shquar gjermanë të shekullit të njëzet. Përveç shkrimeve në prozë, Hermann Hesse shquhet si poet me më shumë se 680 poezi të përmbledhura në 12 vëllime. Hermann Hesse ishte djali i një pastori (prifti) dhe nipi i një misionari kalvinist. Ky ambient familjar ndikoi në formimin e personalitetit të tij. U dërgua të studionte për...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 0