A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Hermann Hesse

Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  2
(1877-1962)  
  • Origin:
  • Calw 
BIOGRAFIA: Hermann Hesse is a famous writer. Hermann Hesse lindi në një qytet pranë Calw dhe vdiq në Lugano të Zvicrës. Hermann Hesse është njëri nga shkrimtarët më të shquar gjermanë të shekullit të njëzet. Përveç shkrimeve në prozë, Hermann Hesse shquhet si poet me më shumë se 680 poezi të përmbledhura në 12 vëllime. Hermann Hesse ishte djali i një pastori (prifti) dhe nipi i një misionari kalvinist. Ky ambient familjar ndikoi në formimin e personalitetit të tij. U dërgua të studionte për...

>> Full biography >>


Fans' Comments

No Comments 🔥🔥

Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Heinrich Heine

Johann Wolfgang Von Goethe

Bertolt Brecht

Luke Morgan

T. S. Eliot

Gérard de Nerval

Rudyard Kipling

Oktavio Paz

Alain Borne

Sharl Bodeler


Tags: Hermann Hesse, Herman Hese

Hermann Hesse in e-Cards:

Add an e-Card
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019