A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Hivzi Sulejmani

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.7 / Votuan:  55
(1910-1975)  
  • Vendlindja:
  • Mojstir 
BIOGRAFIA: Hivzi Sulejmani është një shkrimtar i njohur. Hivzi Sulejmani ishte nje nga shkrimtarët e parë të rëndësishëm të Kosovës, që vuri ë bazat e kësaj letërsie në prozë. Lindi dhe e u rrit në Mojstir (Sanxhak), por jetuan e punuan në Kosovë, ku edhe e mbylli jetën, duke e lidhur pazgjidhshmërisht fatin e tij me fatin e saj.Uu shkollua në Beograd, para Luftës së Dytë Botërore (jo për letërsi, për degë të tjetër), por ia kushtoi jetën letërsisë. Punoi dhe kontriboi shumë në fushën e prozës, të pu...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtareArtistë Të Ngjashëm:

Trifon Xhagjika

Mehmet Bislimi

Agim Shehu

Agim Vinca

Sulejman Krasniqi

Halil Xani

Brahim Avdyli

Jul Variboba

Isuf Luzaj

Koçi Petriti


Tags: Hivzi Sulejmani

Krijo Një Kartolinë
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019