Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hueyda El Sayed

Hueyda El Sayed
(1974-2021)
  • Vendlindja:
  • Tiranë 
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.9 / Votuan:  280
Këndon kryesisht: pop

Hueyda El Sayed është këngëtare e njohur. Hueyda lindi në Tiranë, kryeqytetin e Shqipërisë, dhe është një përzierje e Sudanit dhe gjakun shqiptar. Ajo ishte një poliglot posedojnë miri katër gjuhë si anglisht, frengjisht, italisht dhe shqip. Ajo u diplomua nga Shkolla Jordan Misja Art Lartë dhe mori një diplomë e Ligjit në Universitetin e Tiranës. Më pas, ajo pati sukses të shkëlqyeshëm në marrjen e një Diplomë Master në Bashkëpunim Ndërkombëtar, të Drejta të Njeriut dhe Politikave Evropiane në Universitetin rome "Tre" në Itali. Gjatë karrierës së saj profesionale ka pasur privilegjin për të punuar në fusha të ndryshme dhe fusha të hedhur nga baletit për të paraqitur, nga televizioni në teatër dhe nga të drejtat e njeriut në gazetari. Ne mund të përmbledhim shkurtimisht disa nga momentet më të rëndësishme në karrierën e saj të gjatë duke filluar nga ajo fitoi çmimin e parë në shfaqje të konkurrencës valle televiziv të quajtur "Dymbëdhjetë Vallet pa një të shtunë". Ajo ka qenë një prezantuese e lajmeve në Radio Televizionin News Ora dhe u prit në TV të ndryshme tregon të tilla si:

- Një këngë për ty (Trego talentet TV) - Televizioni Top Channel;
- 7 nga shënimet e mia dhe Kioska (tregon Diskuto) - Radio Televizioni Ora News;
- Në restorant (një reality show) - Televizionit Arbëria;
-Festivali Kombëtar Song (të vjetër dhe gara më prestigjioze në Shqipëri song)-TVSH (Televizioni Publik Shqiptar);
- Futet dhe prodhuar Venus i bërë nga emisioni ditor flasim) - Televizioni Arbëria.

Ajo u largua nga Shqipëria dhe u vendos në Francë, ku ajo vazhdoi karrierën e saj vallëzimi duke marrë pjesë si balerin dhe koreografi në Francë 2, TF1, dhe M6 ​​kanalet televizive. Ajo vallëzoi në shfaqjet televizive të ndryshme për këngëtarë dhe grupe: Lara Fabian, MOOS, Donna Summer, Nigel dhe Marvin, dhe Larousso, etj dhe kryhet në videoklipe të: Alizee, Sinclair, Etienne Daho, Florent Pagny, Paul personne, Sniper, Jane Fostin, Sandy Valentino, dhe DSL, dhe ajo çoi choreographies për "qui est qui" shfaqje televizive në Francë Televizionit 2. Ajo kryhet si një balerin në Itali, në një shfaqje të përditshme të quajtur "Në Bocca Al Lupo", transmetuar nga Rai Uno Televizioni. Ajo luajti për Teatrin Kombëtar të Kosovës në përshtatjen e "Waiting for Godo" nga Samuel Becket.

Në vitin 2000 ajo botoi romanin e saj të parë "Ngjyra e lëkurës sime", ndërsa në vitin 2006 doli libri i dytë, një roman, "The Mask e Zemrës". Ajo ka punuar si një model dhe ka vepruar në një numër të reklamave televizive në Francë, Kamerun, Belgjika, dhe Portugali (La Fnac, Nescafe, L'Oreal...). Ajo ishte imazhi i "Antalia Travel & Tours" në Shqipëri, dhe Ratp të Sncf në ​​Francë, ku fotografitë e saj janë shfaqur në të gjitha metros e Parisit dhe "Exploradrôme" Muzeu i Parisit. Ajo kishte rolin e saj të parë në një film artistik dhe luajti Sarah Baker në "Dancer", i prodhuar nga Luc Besson dhe më vonë ajo luajti në serinë televizive franceze "Femme de LOI". Hueyda ishte i ftuar nga Ambasada Franceze në Shqipëri për të kryer një krijim këngë gjatë "javës Frankofone" në teatrin e Operës të Tiranës. Ajo gjithashtu mori pjesë në aktivitetet e Organizatës Ndërkombëtare për Migrim (IOM) kundër trafikimit të qenieve njerëzore. Përbërë një këngë për rastin me titull "Mos të jetë i verbër", e cila u dha Clip Shkarko Video në emision kombëtar clip videove konkursit të quajtur "Netët e Klip Video shqiptare". Ajo ka shkruar shumë artikuj mbi çështjet sociale të cilat ishin botuar në gazeta të ndryshme të përditshme, të tilla si: Shqip, Panorama dhe Tirana Observer. Ajo punoi në librin e saj të tretë dhe vazhdonte të shkruante artikuj rreth çështjeve të të drejtave të njeriut.

Në Maj 2003, Hueida El Saied merr pjesë në Netët e Klipit Shqiptar 2 me këngën "Mos U Verbo".

Në Nëntor 2003, Hueida El Saied merr pjesë në Kënga Magjike 2003 me këngën "Nderro".

Në Prill 2005, Hueida El Saied merr pjesë në Top Fest 2 me këngën "Ti Harron".

Në Nëntor 2021, Hueida El Saied është ndarë nga jeta në moshën 46-vjeçare. Vuante prej kohësh nga një sëmundje e rëndë, sëmundje e cila, ia mbylli përgjithmonë sytë në një spital në Lukskemburg.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë:  Annonim  

Komente

Asnjë Koment

Instagrami

Zyrtar

Faqja

Zyrtare

Profili

Facebook

Profili

Twitter

Kanali

Youtube

Shto profile

të tjera


Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Hueyda El Sayed »

Komente 0