Dërgo Një Tekst
  Dërgo Një Poezi
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Ilias Foukis

Tags: Ilias Foukis

Jeton dhe vepron në        Mosha: 48 Vjeç   Shenja e Horoskopit: Luani  
Ilias Foukis është një poet i huaj. The Greek poet ILIAS FOUKIS, was born in Epirus in northwestern Greece. Began to write poetry since 1988 when he was student in the Lyceum. Published volume of poetry THE TESTAMENT OF A LESSER GOD , which has been translated into ten languages including English, French, Italian, Spanish, Russian, Portuguese,Norwegian, Czech, Serbian, Albanian etc. Has won literary awards - OSCAR DE DOS OURO VENCEDORES, Brazil 2012 - MASSIMO D'AZEGLIO, Italy, 2012...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.9 / Votuan:  8

Krijoni Një Kartolinë
teksteshqip.com © 2007 - 2017