Më mbaj mend (për 1 muaj)

Ilir Shaqiri - Engjujt Arbëror Lyrics

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  25

U nisa fushës dhe malit ta vrasë vdekjen
barot dhe hekur më ranë në krahëror
dhe këmbë e dorë e patën s'fundi herë pikëpjekjen
atje mbi majat, atje mbi majat në dëborë,në dëborë

Dhe zbrita tu ec lirshëm atdheut flori
me një këmbë të hapëroj udhës ii(iliride) të gjatë
andej kah u nisën stërgjyshërit e mi
dhe rend çdo ditë e natë
dhe rend për ditë e rend për natë

Ktheje kokën vëlla në strehën time qiell
në trupin tim me copa, këtu nis liria
Në mos qoftë atdheu i ngrohtë si diell
s'kanë pse i duhen, skanë pse i duhen gjymtyrët e mia
Ktheje kokën vëlla në strehën time qiell
në trupin tim me copa këtu nis liria
Mos qoftë atdheu i ngrohtë si diell
s'kanë pse i duhen,skanë pse i duhen gjymtyrët e mia

Njëra dorë më ngeli pendën që ta shtrëngoj
e t'iu thurr lavdi dëshmorëve
trimav që ranë
n'tela të kitarës o kënga të jehojë
për engjujt arbëror o për engjujt arbërorë
e shpirtin vigan

Falma një buzëqeshje se ta vrava vdekjen
ma përkund lirinë shekujve në përjetësi
kur prisnin rrufetë përmbi supet tona
mos të isha unë mos isha unë do të ishe ti

Ktheje kokën vëlla në strehën time qiell
në trupin tim me copa këtu nis liria
Mos qoftë atdheu i ngrohtë si diell
s'kanë pse i duhen s'kanë pse i duhen
gjymtyrët e mia
Ktheje kokën vëlla në strehën time qiell
në trupin tim lexova këtu nis liria
Mos qoftë atdheu i ngrohtë si diell
s'kanë pse i duhen gjumtyrët e mia.


Ky tekst u dërgua nga  jeta987


Akordet:

Am C G Am
U nisa fushës dhe malit ta vrasë vdekjen
Am C G Am
barot dhe hekur më ranë në krahëror
Am C G Am
dhe këmbë e dorë e patën s'fundi herë pikëpjekjen
Am Dm F G Am
atje mbi majat, atje mbi majat në dëborë
Am C G Am
Dhe zbrita tu ec lirshëm atdheut flori
Am C G Am
me një këmbë të hapëroj udhës ii të gjatë
Am C G Am
andej kah u nisën stërgjyshërit e mi
Dm
dhe rend çdo ditë e natë
F G Am
dhe rend për ditë e rend për natë


Am G F
Ktheje kokën vëlla në strehën time qiell
Am G F
në trupin tim lexova, këtu nis liria
Dm Am G
Në mos qoftë atdheu i ngrohtë si diell
F G F G Am
s'kanë pse i duhen, skanë pse i duhen gjymtyrët e mia

Am C G Am
Njëra dorë më ngeli pendën që ta shtrëngoj
Am C G Am
e t'iu thurr lavdi dëshmorëve- trima që ranë
Am C G
n'tela të kitarës o kënga të jehojë
Am Dm F G Am
për engjujt arbëror o përEngjujt arbërorë - e shpirtin vigan

Am C G Am
Falma një buzëqeshje nese ta vrava vdekjen
Am C G Am
ma përkund lirinë shekujve në përjetësi
Am C G Am
kur prisnin rrufetë përmbi supet tona
Am Dm F G Am
mos të isha unë Heeej mos isha unë do të ishe ti

Reff.

Ilir Shaqiri - Engjujt Arbëror
Linku i videos në YouTube:
Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Engjujt Arbëror".
3. Video është e këngës "Engjujt Arbëror", por nuk këndohet nga Ilir Shaqiri.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.


Më Shumë Këngë Nga Ilir Shaqiri:


Komente 0