A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Ah... Kur Zhveshin Këmishat

Gjethja është këmisha e rrushit,
bari është këmisha e tokës,
hiri është këmisha e prushit,
ajri është këmisha e botës,
fjala është këmisha e shpirtit,
puthja është këmisha e mallit,
drita është këmisha e syrit,
rrasa është këmisha e varrit,
rrezja është këmisha e diellit,
avulli është këmisha e ujit,
reja është këmisha e qiellit,
lëkura është këmisha e trupit...

Ashtu të veshura më trondisin të gjitha,
me bukuritë që frymojnë e magjepsin.

Po, kur i zhveshin këmishat...
Ah!... kur i zhveshin këmishat...
... vdesin!

- poezi nga Ilirjan Zhupa


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  2

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019