Isuf Myzyri
Isuf Myzyri

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1881-1956)

  • Ndërroi jetë më:
  • 22-10-1956
  • Vendlindja:
  • ElbasanBiografia

BIOGRAFIA: Isuf Myzyri është një këngëtar i njohur. Jo vetëm një kompozitor e themelues i orkestrinës popullore, por edhe një vjershëtar dhe këngëtar i shquar, Isuf Myzyri, “Artist i Popullit”, është ikonë e artit të Shqipërisë së Mesme. U lind në një familje e varfër dhe për të mbijetuar punoi si bahçevan e berber, deri në moshën 25 vjeç. Mbrëmjet i kalonte me miqtë e tij duke kënduar muzikë popullore, ku dhe spikati me zërin e ëmbël dhe veshin e mprehtë muzikor. Një autodidakt i lindur, Is...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo Një Këngë »


Komente 0