Më mbaj mend (për 1 muaj)

Jehona Labe
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.8 / Votuan:  20
Këndon kryesisht: popullore polifonike

Jehona Labe është grup artistësh i njohur. E themeluar në shkurt të vitit 1999, Jehona Labe shpejt krijoi një reputacion si një nga ansamblet vokale më të respektuara që kryen polifoninë tradicionale të Lab-it që është unike për Shqipërinë jugperëndimore. Grupi i tërheq anëtarët e saj kryesisht nga rrethi i Vlorës edhe pse disa nga vokalistët vijnë nga zona të tjera brenda rajonit të Labërisë. Grupi ka performuar gjerësisht në Shqipëri dhe gjithashtu ka dhënë koncerte jashtë vendit në Greqi dhe Izrael. Jehona Labe ishte një nga grupet fituese në festivalin prestigjioz të Folklorit Kombëtar të Gjirokastrës në vitin 2000. Grupi udhëhiqet nga drejtori artistik Nertesi Asllani.

Në vitin 2005, Jehona Labe publikojnë albumin "Shoke Me Rrembeu Kenga".

Më datë 28 Tetor 2014, Jehona Labe publikojnë videoklipin "11 Luan Shqipetar".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

Asnjë KomentKomente mbi këtë artist