A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Jeronim De Rada

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.7 / Votuan:  78
(1814-1903)  
  • Vendlindja:
  • Makia, Kalabri 
BIOGRAFIA: Jeronim De Rada është një shkrimtar shumë i njohur. U lind në Makia të Kalabrisë mësimet e para i kreu në kolegjin e Shën Adrianit të Shën Mitër Koronës. Më 1834 shkoi për të studiuar drejtësi në Napoli, ku mori pjesë gjallërisht në lëvizjen politike dhe kulturore të kohës. Më 1848 nxori të parën gazetë shqiptare "L'Albanese d'Italia", në të cilën shprehu pikëpamjet e tij për ngjarjet e kohës. Pas dështimit të revolucionit më 1848 e mbylli gazetën dhe i zhgënjyer u tërhoq në fshatin e tij të lindj...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtareArtistë Të Ngjashëm:

Vorea Ujko

Francesko Petrarka

Gjon Buzuku

Arben Duka

Bardhyl Londo

Petro Marko

Esad Mekuli

Ervin Hatibi

Asdreni

Fatos Arapi


Tags: Jeronim De Rada, Jeronin De Rada

Krijo Një Kartolinë
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019