Jorge Luis Borges
Jorge Luis Borges

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1899-1986)

  • Ndërroi jetë më:
  • 14-06-1986
  • Vendlindja:
  • Buenos AiresBiografia

BIOGRAFIA: Jorge Luis Borges është një poet dhe autor/publicist i huaj. Ngjarjet më të rëndësishme mbi biografinë e tij janë te lidhura ngushtë me disa nga paraardhësit e tij. Duke qenë se rrjedh nga një familje studiuesish dhe ushtarakësh Borges zgjodhi letërsinë megjithëse e pati një peng të madh për shumë kohë faktin që nuk zgjodhi ushtrinë. Nga 1914 deri 1921 jetoi bashkë me familjen nëpër Evropë. Kreu studimet fillimisht në Gjenevë e më pas në Spanjë, ku njohu më mirë letërsinë dhe shkroi disa nga poezitë e tij ...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo një poezi »


Komente 0