A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Jorgo Bllaci

Choose star rating

Rating:  5 / Votes cast:  14
  • Origin:
  • Gjirokastër 
  • Age:
  • 81
BIOGRAFIA: Jorgo Bllaci is a popular writer. Jorgo Bllaci studioi për Gjuhë-Letërsi Shqipe dhe ka punuar së pari mësues e pastaj përkthyes. Pas burgimit për arsye politike më 1964-1967 Bllaci u detyrua të punojë si punëtor ndërtimi. Më 1990 u kthye përsëri në shtëpinë botuese “Naim Frashëri”. Ai është autor i disa vëllimeve me poezi, ndër të cilat “Ligjërimet e Pyllit”(1964) dhe “Epika e trëndafilave”(1990). Gjithashtu ka shqipëruar vepra poetike autorësh të njohur, si Shevcenko, Pushkin, E...

>> Full biography >>


Fans' Comments

No Comments 🔥🔥

Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Ndoc Gjetja

Teodor Keko

Vasil Tabaku

Vath Koreshi

Hiqmet Meçaj

Qerim Haxhiu

Frederik Rreshpja

Arshi Pipa

Martin Camaj

Koçi Petriti


Tags: Jorgo Bllaci

Add an e-Card
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019