Juan Ramón Jiménez

Nuk ka akoma asnjë votë

(1881-1958)  
  • Vendlindja:
  • Moguer 
BIOGRAFIA: Juan Ramón Jiménez është një shkrimtar i huaj. Juan Ramón Jiménez Mantecón ishte shkrimtar (poet) spanjoll, laureate i Çmimit Nobel për Letërsi. Jimenez filloi të shkruaj si pesëmbdhjetëvjçar, ndërsa librine parë e publikoi në moshën 19 vjeçare. U shkollua në Akademinë Jezuite në Cadiz dhe më vonë studijoi drejtësinë në Univerzitetin e Sevillës. Punoi njëzetë vejtë redaktor nëpër shumë revista dhe u muar edhe me përkthime. Ka vuajt nga depresioni. Shquhet si përfaqësues I modernizmitdhe njëri...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare

Artistë Të Ngjashëm:

Luis Garcia Montero

Federico García Lorca

Luke Morgan

Gérard de Nerval

Paul Celan

Rudyard Kipling

Jean Rousselot

Rainer Maria Rilke

Paul Verlaine

T. S. Eliot


Tags: Juan Ramon Jimenez

Krijo Një Kartolinë