Kolë Susaj
Kolë Susaj

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

  • Vendlindja:
  • Lekbibaj
  • Jeton në
  • Shqipëri
  • Mosha:
  • 72 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 10 Nentor 1951
  • Horoskopi:
  • ♏ AkrepiBiografia

BIOGRAFIA: Kolë Susaj është një autor këngësh i njohur. Shumë prej krijimeve të tij pandehen për këngë popullore. Në fakt janë këngë të këtij 69-vjeçari flokëbardhë, diplomuar në Tiranë në vitin e largët ‘75. E keni dëgjuar këngën “Shqipëri, o nëna ime”? Me siguri që e keni dëgjuar dhjetëra herë në jetë, por ndoshta e keni menduar si krijim popullor dhe kurrë nuk ju ka shkuar mendja kush e ka kompozuar. Ai quhet Kolë Susaj. Dhe jo vetëm “Shqipëria...” por edhe disa nga këngët e tjera të tij janë kthye...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 3