Kur Vjen Pranvera
Kur Vjen Pranvera
Kur Vjen Pranvera
  • Vendlindja:
  • Shqipëri
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: e lehtë
Kur Vjen Pranvera është festival muzikor e njohur. Koncertet e Pranverës filluan në vitin 1985. Ishte gjithmonë vetëm një natë, votohej nga dëgjuesit e shikuesit dhe, mbas disa ditësh shpallej në radio-televizion kënga fituese. Nuk kishte çmime të dyta e të treta. Për çudi, koncerti u titullua "Kur vjen pranvera", kur të njëjtin titull kishte pasur kënga fituese e Festivalit të 11-të, aq të kritikuar, të dënuar e të ndaluar. Festivali Kur vjen pranvera ose siç njihet edhe si Koncerti i pranverës, është një edicion muzikor bazuar në muzikën e lehtë shqiptare. Kundrejt Festivalit në RTSH, ajo ka ndikuar shumë në krijimtarin dhe prezantimin e shumë këngëve të muzikës së lehtë. Në këtë festival spikat edhe mënyra e orkestrimit, të cilës i jep diçka të veçantë që ndryshon nga festivali që mbahet në fund të çdo viti. Ndërtimi i skenës, vendosja e instrumentistëve është diçka që të tërheq. Nuk përdoret shumë formulimi i muzikës me harqe, siç bëhet me atë të fetivalit në RTSH, por përdoren ato që përshtaten më tepër me atë të muzikës së lehtë. (Materialet nga Jozef Zamputti).

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Komente 1