A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Lasgush Poradeci

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.7 / Votuan:  456
(1899-1987)  
  • Emri i Vërtetë:
  • Llazar Sotir Gusho
  • Vendlindja:
  • Pogradec 
BIOGRAFIA: Lasgush Poradeci është një shkrimtar shumë i njohur. Llazar Sotir Gusho i njohur nën pseudonimin Lasgush Poradeci ishte poet shqiptar. Mbas mbarimit të shkollës fillore në Pogradec, i ati i Lasgushit që ishte patriot dhe arsimdashës e dërgoi në moshën 9-vjeçare për të vazhduar studimet në Liceun Rumun të Manastirit (Bitola). Me filllimin e Luftës së Parë Botërore Liceu u mbyll dhe ai u kthye në 1915 në Pogradec duke e lënë Liceun pambaruar. I jati që nuk e shihte dot të birin pa shkollë e dërgoi...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtareArtistë Të Ngjashëm:

Xhevahir Spahiu

Fatos Arapi

Odhise K. Grillo

Arben Duka

Pjetër Bogdani

Petro Marko

Bardhyl Londo

Asdreni

Faik Konica

Fan Noli


Tags: Lasgush Poradeci, Lazgush, Pogradeci

Lasgush Poradeci në Kartolina:

Krijo Një Kartolinë
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019