A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Reshit Collaku

hajd haj reshit collaku
ne at gjoks te zjente gjaku
djal i mbar i mokres plak
ndezur zjarr e ndezur flak

dole me njesitin e pare
me ata shoke poradecare
bere sic tha partia
sic tha vete shqiperia

mokr e gore brigje brigje
digje bre collaku digje
dil ne pojske qe prej malit
qe nga shpell e rodokalit

kollovz per tatepjet
zbrit lesho ne sulm rrufet
zbrit me burrat partiazne
ndize pojsken anembane

ndale armikun mes xhadese
hyr brenda ne fortese
shkaterro beton e hekur
ngul flamurin e pavdekur

permi top permi murtaj
ngule sa me lart ne maje
vra sa mund e shtriu vet
komandant shqiptar me flet!

kur u vra reshit collaku
kur nga gjoksi i plasi gjaku
cpati thene e kuvenduar?
c'foli trimi i trimeruar?

heni shoke mos me qani
mos me qani e zi mos mbani
se nuk vdes po rron i gjalle
kush jep shpirt me yll ne ball

- poem written by Lasgush Poradeci


Choose star rating

Rating:  4.7 / Votes cast:  11

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019