Më mbaj mend (për 1 muaj)

Lejla Agolli

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  10
  • Vendlindja:
  • Korçë 
  • Mosha:
  • 70 Vjeç
  • Shenja e Horoskopit:
  • Peshorja ♎
BIOGRAFIA: Lejla Agolli është një autore këngësh e njohur. Ajo ka studiuar kompozimin dhe orkestrimin në Tiranassa Tish Daijan. Ajo ishte fituesja e Festivalit të Këngës Qytetare Kombëtare për këngën "Ah ky mall" kënduar nga Frederik Ndoci. Agolli ka shërbyer për disa vite si drejtore artistike e Ansamblit Kombëtar të Këngëve dhe Valleve. Kompozimet e Agollinit përfshijnë muzikë kantata, simfonie, koncerte etj. Veprat e përzgjedhura përfshijnë: "Ah ky mall" dhe In Memoriam për klarinetë solo dhe orkestër...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

Autorë Të Ngjashëm:

Valdete Antoni

Alda Bida

Sebastiana Brecani

Ida Nurçe

Eriona Rushiti

Aneta Brozi

Suzana Fazliu

Naime Beqiraj

Arta Haziri Nuhiu

Androse Hajdari

Tags: Lejla Agolli


Komente mbi këtë artist