Leon Tolstoi
Leon Tolstoi

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


  (1828-1910)
 • Vendlindja:
 • Jàsnaya Polyana Rusi

Biografia

BIOGRAFIA: Leon Tolstoi është një autor/publicist i huaj. Lev Nikollàevič Tolstoy apo Leon Tolstoi (Jàsnaya Polyana, 9 shtator 1828 - Astàpovo, 20 nëntor 1910), ishte një shkrimtar, filozof dhe aktivist shoqëror rus. Jeta e Tolstoit ishte e gjatë dhe tragjike, e dominuar nga një tension i thellë. Tolstoi kishte një evolucion të brendshëm të pandërprerë, të mundimshëm, ai luftoi me veten dhe me botën, dhe kjo luftë, ndonjëherë e vrullshme, ushqeu pa pushim impulsin krijues. Prandaj studimi i jetës së ...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo një thënie »

Thënie nga Leon Tolstoi

Thënie

Shtyp foton për ta zmadhuar dhe rishtype për ta mbyllur.
 • 2021-02-08 14:34:41
  Njeriut i pëlqen të shohë të përulur edhe mikun e tij më të mirë. Pikërisht mbi përulësinë bazohet pjesërisht miqësia.
   aforizma
  1
  350
 • 2021-02-08 14:34:41
  Ndryshimi mes njerëzve është vetëm ndryshim në dije.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Njerëzit të mbysin siç bëjnë qentë me qenin e plagosur. I vetmi shpëtim nga njerëzit është të fshehësh plagët.
   aforizma
  0
  347
 • 2021-02-08 14:34:41
  Nëse heshtja u ka hije të mençurve, ajo akoma më shumë u ka hije budallenjve.
   aforizma
  0
  346
 • 2021-02-08 14:34:41
  Njeriu dashuron jo ngaqë ka interes të dojë këtë apo atë, por ngaqë dashuria është esenca e shpirtit të tij.
   aforizma
  0
  346
 • 2021-02-08 14:34:41
  Njeriu nuk është kurrë më egoist se në çastet e entuziazmit.
   aforizma
  0
  346
 • 2021-02-08 14:34:41
  Nuk më pëlqejnë lotët, por më e keqja është të mos mund të qash.
   aforizma
  0
  346
 • 2021-02-08 14:34:41
  Çdo gjë shkon në kohën e duhur tek ai që di të presë.
   aforizma
  0
  345
 • 2021-02-08 14:34:41
  Anarkistët kanë të drejtë në çdo gjë, por jo tek dhuna.
   aforizma
  0
  345
 • 2021-02-08 14:34:41
  Bisedat nuk i përforcojnë lidhjet e mira, madje i përkeqësojnë ato. Duhet biseduar sa më pak, sidomos me ata që duam më shumë.
   aforizma
  0
  345
 • 2021-02-08 14:34:41
  Do ta them të vërtetëm mbi femrat vetëm kur të jem me një këmbë në varr. Do ta them, do të hidhem në qivur dhe do të mbyll kapakun.
   aforizma
  0
  345
 • 2021-02-08 14:34:41
  Edhe vetë ndjenjat kërkojnë qëllimin e tyre.
   aforizma
  0
  345
 • 2021-02-08 14:34:41
  Ferri është vuajtja që nuk të lejon më të duash.
   aforizma
  0
  345
 • 2021-02-08 14:34:41
  Gjuetia nuk është një formë natyrore e luftës për ekzistencë, por një kthim i vullnetshëm në një stad egërsie.
   aforizma
  0
  345
 • 2021-02-08 14:34:41
  Ka vetëm një mënyrë për të qenë i lumtur: të jetosh për të tjerët.
   aforizma
  0
  345
 • 2021-02-08 14:34:41
  Koha dhe durimi janë armatimet e të gjithë luftëtarëve.
   aforizma
  0
  345
 • 2021-02-08 14:34:41
  Ku shkon gjilpëra shkon edhe peri.
   aforizma
  0
  345
 • 2021-02-08 14:34:41
  Në një shoqëri ku ekziston, në cilëndo formë, shfrytëzimi dhe dhuna, paraja nuk mund të përfaqësojë punën.
   aforizma
  0
  345
 • 2021-02-08 14:34:41
  Nëse çdo njeri do të shkonte në luftë vetëm për opinionet e veta, nuk do të kishte më luftra.
   aforizma
  0
  345
 • 2021-02-08 14:34:41
  Pavarësisht se mjekët e kuronin, i heqnin gjak dhe i jepnin ilaçe, ai prapëseprapë u shërua.
   aforizma
  0
  345

Komente 0