Limoz Dizdari
Limoz Dizdari

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


  • Vendlindja:
  • Rusan Delvinë Shqipëri
  • Jeton dhe vepron në :
  • Shqipëri Shqipëri
  • Mosha:
  • 80 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 7 Shkurt 1942
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♒ Ujori

Biografia

BIOGRAFIA: Limoz Dizdari është një autor këngësh shumë i njohur. Limoz Dizdari kompozitor shqiptar, i mirënjohur si për vepra simfonike ashtu edhe për përpunimin dhe kompozimin e këngëve të muzikës së lehtë mbështetur në traditën popullore shqiptare. Kompozitor i muzikës së shumë filmave. Ka qenë Kryetar i Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve të Shqipërisë për dy mandate gjithashtu ka qenë edhe Deputet në Kuvendin Shqiptar (2001-2005). Aktualisht jeton në Ksamil (rrethi i Sarandës) ku ka themeluar Qendrën e A...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 1