Linda Halimi
Linda Halimi
Linda Halimi
 • Emri i vërtetë:
 • Lindita Halimi
 • Vendlindja:
 • Viti
 • Jeton në
 • SHBA
 • Mosha:
 • 34 Vjeç
 • Ditëlindja:
 • 24 Mars 1989
 • Horoskopi:
 • ♈ Dashi
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: pop
Linda Halimi është këngëtare shumë e njohur. Vajza simpatike nga Vitia, Lindita Halimi u ngjit në skenë, e pushtoi atë dhe hyri fuqishëm në mesin e këngëtareve me një ego të fortë, qëllim dhe ambicie të mëdha. Duket se këto ambicie, mbase e radhisin në artisten e këngës, duke e bërë dhe një vashë me stil të veçantë. Linda di çka do nga vetja dhe synimet e saja. Linda ka një stil të veçantë dhe kjo e bën një primadonë të skenës sonë. Origjinaliteti i saj është imponues, kurse zëri i saj kumbues. Linda Halimi martohet me amerikanin Big D dhe më pas shpërngulet në SHBA për të krijuar një karrierë ndërkombëtare në tregun amerikan. Humbja drastike e peshës dhe ndryshimi i emrit të artit në "Lindita", janë hapat e para që ajo po ndërmerr në karrierën e saj të re përtej oqeanit.

Lindita shquhet për zërin e saj potent, duke u vlerësuar me disa çmime gjatë karrierës së saj muzikore. Ajo është fituese e Top Fest 6. Fituese e festivalit të RTSH-së në edicionin e 55-të dhe përfaqësuese e Shqipërisë në “Eurovision Song Contest 2017”. Në vitin 2016 ajo ka marrë pjesë në edicionin e 5-të të American Idol.

PASAPORTA:
Emri dhe mbiemri: Lindita Halimi
Gjatësia: 1.64cm
Ngjyra e syve: Kafe
Ngjyra e flokeve: Kafe e errët
Ushqimi i preferuar: Ushqimi i detit
Pija e preferuar: Red Bull, Orange Juice
Muzika e preferuar: Soul, Rnb, Jazz,
Blues, Gospel
Këngëtari/ja i/e preferuar: Jennifer Hudson, Mariah Carey, Whitney Houston, Mica Paris, Aretha Franklin
Ngjyra e preferuar: E zezë, violete, e kuqe
Sporti i preferuar: Noti
Hobi: Vizatimi, Internet Surfing, leximi, TV
Stili i veshjes: Ai stil që më bën të ndihem më rehatshëm. Më pëlqejnë uniformat
ushtarake shumë.

Në vitin 2005, Linda Halimi merr pjesë në Ethet E Së Premtes 3.

Në Maj 2009, Linda Halimi merr pjesë në Top Fest 6 me këngën "Enderroja".

Në Nëntor 2009, Linda Halimi merr pjesë në Kënga Magjike 2009 me këngën "Te Dua Ver8".

Në Dhjetor 2009, Erti Hizmo & Linda Halimi marrin pjesë në Festivali i 48-të në RTSH me këngën "Nuk Te Dorezohem".

Në Maj 2010, Linda Halimi merr pjesë në Top Fest 7 me këngën "Me E Forte Se Kurre".

Në Dhjetor 2010, Linda Halimi & Big D marrin pjesë në Nota Fest 2010 me këngën "Supa Dupa Fly".

Në Nëntor 2010, Linda Halimi merr pjesë në Kënga Magjike 2010 me këngën "All Mine", në bashkëpunim me Nora Istrefi & Big D.

Në Qershor 2011, Linda Halimi, Hekuran Krasniqi & Korab Kallaba marrin pjesë në Top Fest 8 me këngën "Jete Ne Parakalim".

Në Tetor 2011, Dj Blunt & Real 1 merr pjesë në Zhurma Show 2011 me këngën "Classic G", në bashkëpunim me Linda Halimi.

Në Tetor 2011, Linda Halimi merr pjesë në Zhurma Show 2011 me këngën "Kohen Do Ta Ndal".

Më datë 20 Shtator 2012, Linda Halimi publikon videoklipin "I Just Wanna". Videoklipi u prodhua nga Imagine Films.

Më datë 19 Shtator 2012, Linda Halimi publikon videoklipin "Ndihme". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Linda Halimi. Me këtë këngë, Linda Halimi merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 11 në vitin 2012.

Më datë 28 Prill 2013, Linda Halimi publikon videoklipin "Kur Nje Dite Te Kthehesh Ti".

Më datë 9 Tetor 2013, Linda Halimi & Boyan publikon videoklipin "Closer". Videoklipi u prodhua nga Thumbz Up. Me këtë këngë, Linda Halimi & Boyan marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 12 në vitin 2013.

Në Dhjetor 2014, Linda Halimi merr pjesë në Festivali i 53-të Në RTSH me këngën "S'te Fal".

Më datë 30 Dhjetor 2015, Lindita publikon videoklipin "Cold World".

Në Dhjetor 2016, Lindita Halimi merr pjesë në Festivali i 55-të në RTSH me këngën "Botë (World)" dhe fiton. Kjo i jep asaj mundesine që në vitin 2017 të përfaqësonte Shqipërinë në Eurovision.

Më datë 14 Mars 2017, Linda Halimi publikon videoklipin "World".

Më datë 14 Korrik 2017, Lindita publikon videoklipin "Rock Whine".

Më datë 27 Gusht 2018, Lindita publikon videoklipin "Murda".

Në Shtator 2019, Lindita merr pjesë në Kënga Magjike 2019 me këngën "Want My Love".

Në Mars 2021, Lindita merr pjesë në Kënga Magjike 2021 me këngën "Pa T'pa".

Më datë 23 Korrik 2021, Lindita publikon videoklipin "Amin".

Më datë 18 Shkurt 2022, Lindita publikon videoklipin "GMFU".

Më datë 6 Maj 2022, Lindita publikon videoklipin "Love Me Like". Videoklipi u prodhua nga Fullmoon Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Fatjon Miftari.

Më datë 15 Tetor 2023, Lindita publikon videoklipin "Ain't Ya Average".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Linda Halimi »

Komente 13