TEKSTESHQIP

Linda Hakaj & Egzon Pireci
Potpuri (Gezuar 2023)
Lyrics

Hajt shoqnia qysh ja ka zanat
hajde me teze agj e dajallar bashk
se po vjen nusja po vjen dhandrri
boni mashallah
2x

S'paska ma mir se me pa evladin
me pa krah per krah me ata qe ka dasht
2x

Dojna me u rue me u trashegue
e ka marr dashnin e vet
i shkoft jeta si sherbet
2x

Hajt shoqnia qysh ja ka zanat
hajde me teze agj e dajallar bashk
se po vjen nusja po vjen dhandrri
boni mashallah
2x


Ku skam qen e ku skam shku oqeanin kam kalu
deri larg ne Amerik por ket vend se kam harru
prap ketu e pruna koken ku me pret baba dhe nana
rreth e rrotull i rash botes po nuk gjeta si Kosova

Djal Kosove jom rronjet ktu i kom
n'fund t'botes me shku shpirtin e kom ktu
2x

Rrugt e huja un jom rrit sma don zemra me nejt larg
fjal e hupt kot nuk ka dal ku jom le du me u plak
prap ketu e pruna koken ku me pret baba dhe nona
rreth e rrotull i rash botes po nuk gjeta si Kosova

Vajz Kosove jom rronjet ktu i kom
n'fund t'botes me shku shpirtin e kom ktu
2x


Hej hej o mor djal o djalo i ri
a je dal najher n'qarshi
a ke pa gajtan me sy

Hej hej un gajtanin e kam pa
n'vetlla tuja m'ka perngja
qova doren me perla
gajtangjia nuk me la e n'hall o kam ra 2x

Hej hej o mor djal o djalo i ri
a je dal najher n'qarshi
a ke pa filgjan me sy

Hej hej un filgjanin e kam pa
n'syt e tuja m'ka perngja
qova doren me perla
filgjangjia nuk me la e n'hall o kam ra 2x


Sa her me shikon moj Drenush bukuria jote me vret si pushk
e degjon ket cifteli e kam nis ni kong per ty
e jam vesh me hijeshi ndoshta ta kthej mendjen ty

E hajde dalim o moj shqipe e malit o
e hajde dalim o tja thojm se bashku o

Se un te dua sa teuten ty te dua sa lahuten
sa Drenicen e Rugoven Podujeven krejt Kosoven o heej
Un te dua sa teuten ty te dua sa lahuten
sa Prishtinen e Gjakoven Prizrenin krejt Kosoven o heej

Besa bes moj besen ta kem dhan
per folen qe kem jeten dojm me dhan
rruges ate ti kur shkoje vetlla jote krah shqiponje
hasmit tan mortaja i raft syni keq kurr mos e paft

E hajde dalim o moj zan e malit o
e hajde dalim o tja them se bashku o

Se un te dua sa teuten ty te dua sa lahuten
sa Drenicen e Rugoven Podujeven krejt Kosoven o heej
Un te dua sa teuten ty te dua sa lahuten
sa Drenicen e Rugoven Mitrovicen krejt Kosoven o heej


Bjeri ciftelis or djal keng e trimave t'ushtoj
kur bjen fylli e ciftelia naten deri von
vet nga zemra knon Malsia krenaria jon

Kur bjen fylli e ciftelia naten deri von
vet nga zemra knon Malisa krenaria jon
ti o fyell i barive bukur po tingllon
neper bjeshkat e Malsive qe lavdin ndriqon

Bjeri ciftelis or djal keng e trimave t'ushtoj
kur bjen fylli e ciftelia naten deri von
vet nga zemra knon Malsia krenaria jon
2x

Me dy tela ciftelie kengen do qendis
do kendoj neper kori e shkrepave t'Malsis
kenga ime dhe jehona malevet ushtoj
te gezohen bjeshket tona krenaria jon

Bjeri ciftelis or djal keng e trimave t'ushton
kur bjen fylli e ciftelia naten deri von
vet nga zemra knon Malsia krenaria jon
2x