Më mbaj mend (për 1 muaj)

Llazar Siliqi

Nuk ka akoma asnjë votë

(1924-2001)  
  • Vendlindja:
  • Shkodër 
BIOGRAFIA: Llazar Siliqi është një autor këngësh i njohur. Ai ka qenë partizan dhe poet shqiptar. Si poet u ndikua nga Majakovski. Siliqi lindi në Shkodër, bir i poetit Risto Siliqi. Ndoqi gjimnazin e përgjithshëm të qytetit, por maturën e bëri në liceun klasik Illyricum, ku u diplomua më 1942. Ai qe partizan në rezistencën shqiptare gjatë Luftës së dytë Botërore, dhe është arrestuar dhe internuar në një kamp përqendrimi Nazist në Prishtinë, sot pjesë e Kosovës. Siliqi ishte libretisti i operës së par...

>> Lexo gjithë biografinë >>


I biri i

Risto Siliqit

Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

Tags: Llazar Siliqi

Komente 0