Lope De Vega
Lope De Vega

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


    (1562-1635)
  • Vendlindja:
  • Madrid Spanjë

Biografia

BIOGRAFIA: Lope De Vega është një poet i huaj. Félix Lope de Vega y Carpio (Madrid, 25 nëntor 1562 - Madrid, 27 gusht 1635) ishte një shkrimtar, poet dhe dramaturg Spanjoll. Jetoi në spanjisht siglo de oro, ai ishte tepër i frytshëm dhe është në numrin e vogël të autorëve më të famshëm të teatrit në botë. Lope de Vega kultivoi të gjitha llojet e zhanreve letrare, me përjashtim të romanit picaresque. Për më tepër, jeta dhe puna e tij karakterizoheshin gjithmonë nga një bollëk ekstrem. Ai is...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo një poezi »


Komente 0