Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!

Maliq Lila

Nuk ka akoma asnjë votë

(1937-2004)  
  • Vendlindja:
  • Dukaj 
BIOGRAFIA: Maliq Lila është një autor këngësh i njohur. Maliq Lila lindi në Dukaj të Tepelenës më 17 shtator 1937. Laureant i të gjitha Festivaleve Folklorike Kombëtare të Gjirokastrës, si dhe autor i teksteve të këngëve të grupeve më të spikatura të Shqipërisë. Ka botuar përmbledhjen poetike “Zilja e erës” dhe “Jashtë hënë e pjekur” (pas vdekjes). Ka kontribuar në fushën e studimeve historike dhe folklorike. është autor dhe realizues i qindra montazheve letrare e libreteve artistike. është dekoruar n...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

Artistë Të Ngjashëm:

Tish Dajia

Alfons Balliçi

Gent Demaliaj

Feim Ibrahimi

Hysni Milloshi

Gjokë Beci

Enver Shëngjergji

Mark Kaftalli

Gazmend Mullahi

Abdulla Grimci

Tags: Maliq Lila


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet