Marco Masini
Marco Masini
Marco Masini
  • Vendlindja:
  • Firence
  • Jeton në
  • Itali
  • Mosha:
  • 59 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 18 Shtator 1964
  • Horoskopi:
  • ♍ Virgjeresha
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: pop
Marco Masini është këngëtar i huaj shumë i njohur. Marco Masini është një këngëtar dhe muzikant italian. Ai ishte i njohur në vitet 1990 për mënyrën e tij të guximshme dhe ekstravagante të të kënduarit. Një nga virtytet e tij më të mëdha është zëri për shkak të diapazonit të tij vokal, i cili arrin nota të vështira muzikore, sipas ekspertëve. Kritika e pranon fitimin e tij të rëndësishëm në forcë, me pjekuri, përveç sensit ritmik virtuoz, forcës interpretuese dhe tonit të zërit që bie në sy mes këngëtarëve të njohur, duke u vlerësuar nga disa si një nga më të mëdhenjtë dhe nga të tjerë si këngëtari më i mirë popullor. në italisht shekulli XX. I shoqëruar nga kitaristi Riccardo Cherubini, Marco Masini është një nga krijuesit e një perspektive të re me vargjet e tij, një shkrirje e muzikës klasike, rock dhe blues. Marco Masini është kthyer në një nga ikonat më të mëdha të popit italian të 20 viteve të fundit. Ndër arritjet e tij muzikore mund të veçojmë T'innamorerai, Disperato, L'uomo volante, Dal buio, Malinconoia, Ali di cera, Cenerentola innamorata, Bella Stronza, Niente d'Importante, Ti Vorrei, Principessa, Caro babo (s Vaffan), Vai con lui dhe Perché lo fai. Në Azi, këngët si "T'innamorerai", "L'uomo volante" dhe "Dal Buio" janë të suksesshme edhe sot e kësaj dite. Në Brazil, këngët e suksesshme përfshijnë "L'amore sia con te", "Dal Buio", "Voglio Volare". Marco Masini është një nga artistët solo italianë me numrin më të madh të "hiteve" në top listat në mbarë botën. Marco Masini ka lindur në qytetin e Firences, në rajonin e Toskanës. Nëna e tij, Anna Maria, këndonte dhe luante piano dhe ishte mësuese e shkollës fillore përpara se të linte profesionin për të pasur një jetë në shtëpi me familjen. Babai i tij, Giancarlo, punonte si përfaqësues i produkteve të flokëve. Kur Marco ishte tre vjeç, ai mori një piano lodër si dhuratë për Krishtlindje. Djali i vogël tregoi një interes të menjëhershëm për muzikën dhe së shpejti filloi të ndiqte klasat e muzikës. Gjatë shkollës së mesme ai krijoi së bashku me shokët e tij një grup muzikor të quajtur Errata Corrige. Ndërkohë, mosinteresimi për të studiuar, bëri që në moshën 16-vjeçare të linte gjimnazin, gjë që shkaktoi probleme brenda familjes. Masini për një kohë ka punuar me të atin si përfaqësues.

Në vitin 1980 familja hapi një lokal në Firence. Mjerisht, grindjet mes Markos dhe babait të tij u shtuan, duke i shkaktuar nënës shqetësim dhe dhimbje. Disa vite më vonë, bashkëshorti i saj u detyrua ta shiste lokalin pasi u zbulua se kishte kancer. Marko u largua për të shërbyer në ushtri (avion ushtarak në Firence), dhe vetëm një ditë pas kthimit të tij, më 22 gusht 1984, i vdiq nëna, për pikëllimin e thellë të Markos, i cili gjithmonë i vinte keq që nuk mund të ishte afër. ajo në momentet e saj të fundit. Në vitet e para të karrierës së tij ai u takua me producentin e diskografisë Giancarlo Bigazzi, i cili e prezantoi muzikantin e ri në biznesin e muzikës, si bashkëpunëtor me artistë si Raf dhe Umberto Tozzi. Përfundimisht, në vitin 1990 ai mori pjesë në edicionin e 40-të të Festivalit të njohur të Sanremos me një nga këngët e tij të njohura, Disperato, dhe fitoi çmimin e parë si artisti i ri i vitit. Pasi fitoi vendin e tretë, tani ndër konkurrentët kryesorë, në edicionin e vitit 1991 të Festivalit të Sanremos me Perché lo fai (një këngë kontroverse për një grua të re të varur), Masini, tani një yll në zhvillim, publikoi albumin e tij të dytë, Malinconoia (një fjalë e përbërë e krijuar nga artisti që tregon një përzierje melankolie dhe mërzie, në malinconia dhe noia italiane), që u bë një hit i madh në top listat italiane, pavarësisht humorit të zymtë të pjesës më të madhe të rekordeve. Videoklipi muzikor Malinconoia, i regjistruar gjatë një koncerti në Palaeur në Romë, fitoi çmimin e parë në kategorinë "Videoja më e mirë live" gjatë edicionit të vitit 1991 të festivalit Riminicinema. Kënga me titull u prezantua gjatë konkursit veror të muzikës popullore Festivalbar në kategorinë e disqeve me luajtje të gjatë dhe u vlerësua me çmimin e parë.

Në vitin 1993 u publikua albumi T'innamorerai. Rekordi krijoi bazën për suksesin ndërkombëtar të Masini. Kënga që prezanton LP-në, Vaffanculo (figurativisht f**k off), krijoi polemika dhe u ndalua nga shumica e rrjeteve të radios dhe televizionit. Në një intervistë për gazetën Corriere della Sera, Masini pohoi se fjala v i dedikohej "gënjeshtarëve dhe që më quajnë "profet i depresionit" dhe kënga përmbante gjithashtu disa vargje të ashpra drejtuar kompanive diskografike dhe politikave të tyre. Ndërkohë, Marco u bë një sensacion ndërkombëtar. Me një stil si në muzikë ashtu edhe në tekst që sintetizonte ndikimet e tij të ndryshme muzikore, sfidonte shoqërinë konservatore dhe shumë paragjykime të kohës, Marco hapi një rrugë të re në muzikën dhe kulturën popullore italiane. Albumi T'innamorerai u bë një hit i madh, me mbi një milion kopje të shitura në mbarë botën.

Në 1995 (janar), u publikua albumi i katërt, Il Cielo della Vergine në Itali, Zvicër, Belgjikë, Holandë, Gjermani dhe versioni spanjoll (El Cielo de Virgo) në Spanjë dhe Amerikën Latine. Për këtë album ai u kritikua sërish, këtë herë për shkak të dy këngëve Bella Stronza ("Bushtër e bukur") dhe Principessa ("Princesha"), të dyja shumë të drejtpërdrejta dhe eksplicite.

Në vitin 1996, ai publikoi "L'Amore Sia Con Te", një përmbledhje e hiteve të tij më të mëdha, me këngën e re që i dha titullin albumit dhe Meglio Solo, një këngë e vjetër, e lëshuar fillimisht si pjesa B e këngës "Disperato". Ky koleksion u publikua gjithashtu në vendet spanjolle si Mi amor allí estará, duke paraqitur një listë këngësh paksa të ndryshme. Gjatë verës, u zhvillua turneu i quajtur L'amore Sia Con Te.

Në vitin 1997, kolegu i këngëtarit dhe kantautorit Enrico Ruggeri e thirri për të kënduar La Gente di Cuore, përfshirë në albumin e Ruggerit Domani è un altro giorno.

Pas gati katër vitesh heshtje, më 12 nëntor 1998, albumi Scimmie ("Monkeys") u publikua nga label Ma, i themeluar nga ai, Mario Manzani dhe Marco Poggione. Ky album i ri ishte një pikë kthese e madhe në prodhim, ku ai u prezantua para publikut me një pamje të re: flokë dhe mjekër të bardhë. Por ndryshimi më i madh ishte ndarja nga Bigazzi, mësuesi i vjetër i Markos, i cili kishte shënuar fillimin e karrierës së tij muzikore. Disku është një gur më i fortë dhe tekstet janë përgjithësisht më pak sentimentale, por më të mbyllura. Marco tha se donte të rikuperonte muzikën e viteve 1970 që e donte dhe ishte kthyer në modë: pikëpamjet e kritikëve ishin çuditërisht pozitive, por jo opinioni publik, gjë që dekretoi dështimin komercial të albumit.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Komente 1