A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Nuk ka akoma asnjë votë

(1936-1996)  
  • Vendlindja:
  • Bukuresht 
BIOGRAFIA: Marin Sorescu është një shkrimtar i huaj. Marin Sorescu ishte poet rumun, dramaturg dhe romancier. Veprat e tij u përkthyen në më shumë se 20 vende dhe numri i përgjithshëm i librave të tij të botuara jashtë vendit rritet deri në 60 libra. Ai gjithashtu ka qenë i njohur për pikturën e tij dhe ai hapi shumë ekspozita arti në Rumani dhe jashtë saj. Ai mori postin e Ministrit të Kulturës në kabinetin Nicolae Văcăroiu, pa qenë anëtar i ndonjë partie politike, pas revolucionit rumun të vitit ...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtareArtistë Të Ngjashëm:

Paul Celan

Mark Strand

Heinrich Heine

Gérard de Nerval

Erik Stinus

Artur Rembo

Oktavio Paz

Rainer Maria Rilke

Sharl Bodeler

Pablo Neruda


Tags: Marin Sorescu, Marin Soresku

Krijo Një Kartolinë
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019