Më mbaj mend (për 1 muaj)

Mark Kaftalli

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  8
(1933-2014)  
  • Vendlindja:
  • Shkodër 
BIOGRAFIA: Mark Kaftalli është një autor këngësh i njohur. Marka Kaftalli ka kryer kursin e violinës pranë Shtëpisë së Kulturës, në vitet 1949-1952. Më vonë në vitet 1952-1955, kreu shërbimin e detyrueshëm ushtarak pranë Ansamblit të Ushtrisë në Tiranë, ku vazhdoi studimet për violinë. Në vitet 1955-1969, punoi nën kujdestarinë e kompozitorit Preng Jakova për mësimin e harmonisë dhe kompozicionit. Është prezantuar për herë të parë në shtëpinë e kulturës të qytetit të Shkodrës me orkestrën e madhe dhe kor...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

Autorë Të Ngjashëm:

Edmond Veizaj

Alqi Kareco

Mustafa Krantja

Aurid Gjini

Abdulla Grimci

Shpëtim Kushta

De Vox

Gjokë Beci

Kastriot Gjini

Enver Shëngjergji

Tags: Mark Kaftalli


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet