Markelian Kapidani
Markelian Kapidani

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


  • Mosha:
  • 52 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 5 Maj 1970
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♉ Demi

Biografia

BIOGRAFIA: Markelian Kapidani është një këngëtar dhe autor këngësh i njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo e lehtë dhe jazz. Markelian Gjon Kapidani është një nga përfaqësuesit e rëndësishëm të ndryshimeve kulturore dhe artistike që ndodhën në Shqipëri në vitet menjëherë pas rënies së Murit të Berlinit. Një nga karakteristikat themelore të artit të tij është shkrirja e natyrshme e traditës së madhe "formale" të muzikës perëndimore me meloditë popullore ballkanike bashkë me një karakter Jazz të dukshëm. Prodhimi artistik i Kapedanit kombinon gjuhën e sofistikuar të muzi...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo Një Këngë »


Komente 0