Më mbaj mend (për 1 muaj)

Mehdi Mengjiqi

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  2.6 / Votuan:  5
  • Vendlindja:
  • Podujeve 
  • Jeton dhe vepron në :
  • Kosovë 
  • Mosha:
  • 63 Vjeç
BIOGRAFIA: Mehdi Mengjiqi është një autor këngësh i njohur. Ai ka lindur në Lupç të Epërm, Podujevë dhe është kompozitor shqiptar-kosovar dhe autori i himnit shtetëror të Republikës së Kosovës. Himni u miratua nga Kuvendi i Kosovës më 11 Qershor 2008. Mbaroi studimet në Krakovë (Poloni) në klasën e Bujarskit, kurse studimet postdiplomike në klasën e njërit prej kompozitorëve më të mëdhenj botëror, Kshishtof Pendereckit. Zhvilloi një aktivitet intensiv dhjetëvjeçar pikërisht në këtë vend, ku pati sukses...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

Tags: Mehdi Mengjiqi

Komente 0