Më mbaj mend (për 1 muaj)

Merita Burrniku - Pse Nuk Mesohet Landa Fetare Lyrics

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1

Çka po ndodh o vllaznit e mi
Deputet e qeveri
Nuk e di pse ju vjen marre
Me msu n'shkollë landën fetare

Evropian vetës po i thoni
Veç do punë nuk po i kuptoni
Se n'Evropë krejt ashiqare
M'sohet n'shkollë landa fetare

T'keqe ska feja ku mesohet
Pse ky ligj nuk miratohet
Pse këtë punë nuk e lejoni
Jeni gabim mos harroni

Me mesu fenë e lyp e drejta
Ato mesime fort te shtrejta
Mesime t'hajrit fjalët e Zotit
Çka i pengon udheheqeve t'sotit

Motra e vllazën deputet
Gjithkush mson fejen e vet
Tolerance gjithmonë mes veti
Se kshtu ec perpara shteti

Pse i ndalni punet e mira
Kujt po i plotesohet deshira
Kujt po i knaqet zemër-zeza
Me pa keq nipa e mbesa

Nëpër shkolla evropiane
Besa edhe amerikane
E meson fenë gjithkush per veti
E atje s'e ndalon shteti

Nese feja n'shkolla mesohet
Lande zgjedhore le t'miratohet
Femijte e tane e meritojnë
N'shkolle me mesu çka po kërkojnë

Të krishterët ta mësojnë t'vetën
Le ta mesojnë sa ta kenë jetën
Muslimant t'tonën ta mesojmë
Pse vlla dikujt i pengojmë?

Jem shumicë e din krejt bota
Mos u mirrni me fjalë t'kota
Nuk eshte marre t'mesohet dini
Le t'lejohet mësim-besimi

Leni motrat me shamija
Le t'shkollohen t'shtohet dija
Ndalni ligjet e padrejtesisë
Me ndal shkollën shkaku i shamisë

Fort është marre e padrejtësi
Me i pengu dikujt një shami
E dinë pleqt dhe e dinë fmija
T'bon me marre islamofobia

Kemi rujt identitet
S'kem duru as krajl as mbret
Rujtem shqipen me islam
Si shqiptar e musliman

Medreseja vatër dije
Vend mexhlis për punë trimnije
Hoxhallarë plot dorë për dorë
Për Kosovë kanë ra dëshmorë

Me mësu fenë është punu e mirë
Jemi njerëz jetojmë të lirë
Vllazën e ju motra shqiptare
O, le ta mësojmë-o, bashk landën fetare o hej!
Merita Burrniku
Publikimi: 08/04/2022
Muzika: Kreshnik Avdiu
Teksti: Kreshnik Avdiu
Orkestrimi: Artan Mezini (Arti Rec)
Video Produksioni: A Film


Merita Burrniku - Pse Nuk Mesohet Landa Fetare
Linku i videos në YouTube:
Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Pse Nuk Mesohet Landa Fetare".
3. Video është e këngës "Pse Nuk Mesohet Landa Fetare", por nuk këndohet nga Merita Burrniku.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.


Më Shumë Këngë Nga Merita Burrniku:


Komente 0