Më mbaj mend (për 1 muaj)

Miftar Meta
  • Vendlindja:
  • Babaj Bokes 
  • Mosha:
  • 57 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 4 Maj 1963
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♉ Demi
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.8 / Votuan:  8

Miftar Meta është këngëtar i njohur. Miftar Meta ka kryer shkollen e mesme ndersa Jetonte dhe Vepronte ne Vendlindje. Rapsodi Miftar Meta me kenge ka filluar te merret qe nga Mosha rinore perkatesisht qe ne moshen njezetvjeqare. prej Kengetarevete rinj, eshte pothuajse i vetmi qe merret vetem me kultivimin e kenges se paster folklorike shqipe duke vazhduar keshtu mjafte pasion dhe perkushtim traditen e rapsodeve te vjeter popullore te Rekes se Keqe. Ne Kengen dhe zerin e rapsodit Miftar Meta Ka shume veqori qe e shquajme nga shume te tjere megjithate ne melos ka shume ngjashmeri me rapsodet tropjane. Se kenga per rapsodin Miftar Meta eshte nje art qe kultivohet me mjafte perkushtim kete e deshmojne edhe dhjetra kenge te reja her te shkruara e te komponuara nga vet rapsodi Meta,e Ndinjehere nga autore te tjere. Deri me tani ai ka incizuar disa programe, si me kengen origjinale, ashtu edhe me interpertime te huazuara nga rapsodet e vjeter. kenget e interpertuara nga ky rapsod i cili viteve te fundit eshte ne grup me kengetaret Shaban Shishmani Dhe Besim Avdyli jan mjafte te perferuara. Tematika e kengeve te Miftar Metes Mjafte e larmishme, ndonse dominon ajo qe trajton luften e fundit ne kosove ku miftari me perkushtim dhe dashuri i kendon Ushtrise se Lavdishme Qlirimtaret e Kosoves dhe Deshmoreve te Kombbit qe rane ne altarin e shternje te liris se atdheut.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

1


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet