Më mbaj mend (për 1 muaj)


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.8 / Votuan:  687
(1911-1938)  
  • Emri i Vërtetë:
  • Millosh Gjergj Nikolla
  • Vendlindja:
  • Shkodër 
BIOGRAFIA: Migjeni është një shkrimtar shumë i njohur. Millosh Gjergj Nikolla ─ ky është emri i tij i vërtetë, se Migjeni, është pseudonimi ose emri i tij i pendës. Ishte poet dhe prozator shqiptar i shquar i viteve 1930. Migjeni konsiderohet si një ndër shkrimtarët më të lexuar e më të rëndësishëm të letërsisë shqipe të shekullit të 20-të. Për epokën ishte një zë krejtësisht novator nga brendia dhe forma dhe ndikimi mbi letërsinë shqipe të kohës ishte i madh. Konsiderohet që Migjeni kaloi nga një...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

25 🔥    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

Kartolina (8)

0
7
9
4
1
2
2
8

Krijo Një Kartolinë

Të Gjitha

STORY


Autorë Të Ngjashëm:

Petro Nini Luarasi

Asdreni

Mitrush Kuteli

Fatos Arapi

Lasgush Poradeci

Bardhyl Londo

Odhise K. Grillo

Ndre Mjeda

Pjetër Bogdani

Petro Marko

Tags: Migjeni, Milosh Gjergj Nikolla


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet