Miguel de Cervantes
Miguel de Cervantes

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1547-1616)

  • Ndërroi jetë më:
  • 23-4-1616
  • Vendlindja:
  • Alcalá de HenaresBiografia

BIOGRAFIA: Miguel de Cervantes është një autor/publicist dhe poet i huaj. Miguel de Cervantes Saavedra (Alcalá de Henares, 29 shtator 1547 - Madrid, 23 prill 1616) ishte një shkrimtar, romancier, poet, dramaturg dhe ushtarak spanjoll. Ai lindi në vitin 1547 në Alcalá de Henares në një familje modeste; djali i Rodrigo dhe Leonor de Cortinas, Miguel është i katërti nga shtatë fëmijët. Familja e tij u detyrua të udhëtonte, për shkak të të ardhurave të dobëta të babait të tij, nga një vend në tjetrin, derisa në 1568 ai ...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo një poezi »


Komente 0