A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Mitrush Kuteli

Choose star rating

Rating:  3.5 / Votes cast:  204
(1907-1967)  
  • Origin:
  • Pogradec 
BIOGRAFIA: Mitrush Kuteli is a very famous writer. Dhimitër Pasko i njohur me pseudonimin Mitrush Kuteli vdiq më 4 maj 1967 në Tiranë. Ka qenë shkrimtar, përkthyes dhe ekonomist shqiptar nga Shqipëria. Familja e Mitrush Kutelit, rrjedh nga fisi shqiptar Kuteli, i shpërngulur në Mokër e pastaj në Pogradec nga qyteti i Artës, në fillim të shek. 19-të, për shkak të mizorive të Ali pashë Tepelenës. I ati, Pandi, i biri i Pasko Kutelit, ishte rrobaqepës që kish jetuar 24 vjet në mërgim, në Rumani, ...

>> Full biography >>


Fans' Comments

No Comments 🔥🔥

Add Official

Social AccountsRelated Artists:

Arben Duka

Faik Konica

Fatos Arapi

Pashko Vasa

Bardhyl Londo

Odhise K. Grillo

Pjetër Bogdani

Petro Marko

Xhevahir Spahiu

Asdreni


Tags: Mitrush Kuteli, Dhimitër Pasko

Add an e-Card
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019