Mitrush Kuteli
Mitrush Kuteli

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1907-1967)

  • Ndërroi jetë më:
  • 04-05-1967
  • Emri i vërtetë:
  • Dhimitër Pasko
  • Vendlindja:
  • PogradecBiografia

BIOGRAFIA: Mitrush Kuteli është një poet dhe autor/publicist shumë i njohur. Dhimitër Pasko i njohur me pseudonimin Mitrush Kuteli vdiq më 4 maj 1967 në Tiranë. Ka qenë shkrimtar, përkthyes dhe ekonomist shqiptar nga Shqipëria. Familja e Mitrush Kutelit, rrjedh nga fisi shqiptar Kuteli, i shpërngulur në Mokër e pastaj në Pogradec nga qyteti i Artës, në fillim të shek. 19-të, për shkak të mizorive të Ali pashë Tepelenës. I ati, Pandi, i biri i Pasko Kutelit, ishte rrobaqepës që kish jetuar 24 vjet në mërgim, në Rumani, ...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 15