Motrat Mustafa
Motrat Mustafa
Motrat Mustafa
  • Vendlindja:
  • Kosovë
  • Jeton në
  • Kosovë
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Motrat Mustafa është duo artistësh shumë e njohur. Motrat Mustafa (Safete (lindur më 1971) e Sahide Mustafa (e lindur më 1974), janë këngëtare nga Kosova. Rrjedhin nga nje fshat shume me vlera per muziken mbare popullore siç ishte Mushtishti, nje fshat i Therandes. Ishin 8 motra dhe qe te gjitha kendonin, dy te parat kane kenduar shume vite me pare, ndersa 6 kendojne shume shpesh tani bashke. Këndojën që nga fëmijëria dhe shquhen në publik për herë të parë në Radio Zagreb në vitin 1981 me kolaboracionin e televizionin RTP Prishtina. Albumi i parë muzikorë "Mori Nan" u paraqit në vitin 1986. Janë të njohura për pjesëmarrjet e tyre në shumë festivale në kohën e Jugosllavisë dhe në kohët e sotme. Gjatë karrierës së tyre muzikore arritën të publikojnë më shumë se 40 albume muzikore.

Në vitin 1986, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Mori Nane".

Në vitin 1990, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Oj Kosove Fortese E Gurit".

Në vitin 1991, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Oj Kosove Simbol Qendrese".

Në vitin 1993, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Yje Te Pashuara".

Në vitin 1994, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Endrrat E Kosovares".

Në vitin 1996, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Kuvendojne Dy Motra".

Në vitin 1997, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Te Kam Moter Ty Dhe Kengen".

Në vitin 1998, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Se N'parajse Gurbet Nuk Ka".

Në vitin 2000, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Krisi Pushka".

Në vitin 2000, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Kenge Dasmash live".

Në vitin 2001, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Leter Nga Presheva".

Në vitin 2002, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Jeta Ne Qeli".

Në vitin 2003, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Per Ju Qe E Doni Kengen Shqipe".

Në vitin 2003, Bilbilat E Mushtishtit publikojnë albumin "Potpuri Me Bilbilat E Mushtishtit".

Në vitin 2004, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Per Nje Pike Uje Kosove".

Në vitin 2005, Motrat Mustafa, Nazife Bunjaku & Shqipe Kastrati publikojnë albumin "Bilbilat Per Ju".

Në vitin 2005, Motrat Mustafa, Nazife Bunjaku & Shqipe Kastrati publikojnë albumin "Kreshtat E Kosoves".

Në vitin 2005, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Si Dikur".

Në vitin 2005, Bilbilat E Mushtishtit publikojnë albumin "Bilbilat E Mushtishtit".

Në vitin 2006, Motrat Mustafa, Nazife Bunjaku & Shqipe Kastrati publikojnë albumin "Amanet Na I Kan Lan Plisat".

Në vitin 2006, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Kenge Dasmash".

Në vitin 2007, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Hajde Sonte Knojna".

Në Dhjetor 2008, Motrat Mustafa marrin pjesë në Zhurma Show 2008 me këngën "Mos Me Kerko Falje".

Në Dhjetor 2008, Motrat Mustafa marrin pjesë në Zhurma Show 2008 me këngën "Zemren Ma Ke Thy (Zeri Yt I Mjer)".

Në vitin 2008, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Mos Me Kerko Falje".

Në vitin 2008, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Jena Motra Kallabllak".

Në vitin 2008, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Te Dada E Ki Vendin (me Mysafire)".

Në Dhjetor 2009, Motrat Mustafa marrin pjesë në Zhurma Show 2009 me këngën "Me Fal Bija Ime".

Në vitin 2009, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Dasma Shqiptare".

Në vitin 2009, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Te Gjitha Se Bashku".

Në vitin 2010, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Aventura T'kota".

Në vitin 2010, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Hajde Moter".

Në vitin 2011, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Burrit Hije I Ka Fjala".

Në vitin 2011, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Se bashku per ju".

Më datë 4 Maj 2012, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Shpirtit Tim". Muzika e këngës u punua nga Nexhat Mujovi (Wirusi), teksti u shkrua nga Arsim Bunjaku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Nexhat Mujovi (Wirusi). Videoklipi u prodhua nga Urban Graphics.

Më datë 4 Maj 2012, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Në Hall Me Ty".

Më datë 20 Maj 2012, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "N'dashuri Nuk Besoj Me". Muzika e këngës u punua nga Ilir Berani, teksti u shkrua nga Ilir Berani, ndërsa për orkestrimin u kujdes Nexhat Mujovi (Wirusi). Videoklipi u prodhua nga Urban Graphics. Me këtë këngë, Motrat Mustafa marrin pjesë në Zhurma Show 2012 në vitin 2012.

Në vitin 2012, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Lumturine Ne Zemrat Tona".

Në vitin 2012, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Vajzë Kosove Jam".

Më datë 30 Prill 2013, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Lamtumire Fusha E Male".

Më datë 30 Prill 2013, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Gjalle E Forte Eshte Shqiptaria".

Më datë 30 Prill 2013, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Ju Qe Keni Me Marr Nuse".

Më datë 30 Prill 2013, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Mos Harroni Qijellin Tuaj".

Më datë 20 Qershor 2013, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Hallall". Muzika e këngës u punua nga Ilir Berani, teksti u shkrua nga Ilir Berani, ndërsa për orkestrimin u kujdes Nexhat Mujovi (Wirusi). Videoklipi u prodhua nga Arboni.

Në vitin 2013, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Besova E Gabova".

Në vitin 2013, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Krushqit Po Na Vijne".

Më datë 2 Korrik 2014, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Do Te Kthehemi".

Më datë 3 Korrik 2014, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Muaji I Mëshirës".

Më datë 8 Nëntor 2014, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Kuq E Zi". Muzika e këngës u punua nga vetë Motrat Mustafa, teksti u shkrua nga Agron Jashari. Videoklipi u prodhua nga EMF Creative.

Në vitin 2014, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Unë E Ti Një Zemër".

Në vitin 2014, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Ti Më Thirr Në Valle".

Më datë 9 Shkurt 2015, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "E Pa Besë". Muzika e këngës u punua nga Nexhat Mujovi (Wirusi), teksti u shkrua nga Fatmir Muja, ndërsa për orkestrimin u kujdes Nexhat Mujovi (Wirusi). Videoklipi u prodhua nga EMF Creative.

Më datë 16 Nëntor 2015, Shyhrete Behluli, Remzie Osmani & Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Shoqet".

Në vitin 2015, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Hajde Për Hajr Dasma".

Në vitin 2015, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Meli Meli".

Më datë 21 Qershor 2016, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Dashnija I Then Ligjet". Muzika e këngës u punua nga Rrahman Kryeziu, teksti u shkrua nga Sami Aliu, ndërsa për orkestrimin u kujdes Rrahman Kryeziu. Videoklipi u prodhua nga EMF Creative.

Më datë 18 Korrik 2016, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Faleminderit Diaspor".

Më datë 23 Nëntor 2016, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Bej Thirrje Zemres O Njeri".

Në vitin 2016, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Dashnia I Then Ligjet".

Më datë 25 Qershor 2017, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Zemres Nuk I Dihet".

Në vitin 2017, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Burime Folklorike".

Në vitin 2017, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Zemres Nuk I Dihet".

Më datë 19 Maj 2018, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Bija E Kusherina".

Në vitin 2018, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Jeta Plot Dashni".

Më datë 12 Prill 2019, 8 Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Qika E Nanes". Ky klip, i cili u diskutua shumë në media si një koncept “i vjedhur” nga këngëtarja tjetër e njohur e muzikës popullore, Shyhrete Behluli, tashmë është një temë e mbyllur për të dyja palët. Kësaj here Motrat vijnë për herë të parë tetë motrat brenda klipit, ndërsa në video kanë përfshirë edhe të ëmën e tyre. Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Ilir Berani. Videoklipi u prodhua nga kompania EMF Creative.

Më datë 30 Qershor 2019, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Dasma Nisi".

Në vitin 2019, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Ah Dashni".

Më datë 4 Mars 2020, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Shoqja Si Moter".

Më datë 21 Korrik 2020, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Pak Une, Pak Ti". Muzika e këngës u punua nga Ilir Berani & Nexhi Vuniqi, teksti u shkrua nga Ilir Berani, ndërsa për orkestrimin u kujdes Nexhi Vuniqi. Videoklipi u prodhua nga kompania Urban Graphics.

Më datë 23 Shtator 2020, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Çka Ka Gurbetqari". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Sami Aliu. Videoklipi u prodhua nga kompania Urban Graphics.

Më datë 14 Tetor 2020, Motrat Mustafa & Besim Krasniqi publikojnë videoklipin "Motratë Për Vëllan".

Në vitin 2021, Motrat Mustafa publikojnë albumin "Këngë Të Shpirtit".

Më datë 30 Prill 2021, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Malli I Nanes".

Më datë 20 Maj 2022, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Zemra Plasë".

Më datë 1 Korrik 2022, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Tri Dite Dasem".

Më datë 16 Qershor 2023, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Zili Zili". Muzikën dhe orkestrimin e këngës e punoi Alsked Rrenja, ndërsa tekstin e shkroi Petro Xhori.

Më datë 21 Tetor 2023, Motrat Mustafa publikojnë videoklipin "Rruga E M'barë O Bir". Kënga u orkestrua nga Besnik Zikolli.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: arsimdiber arsimdiber  Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Motrat Mustafa »

Komente 36