TEKSTESHQIP

Mr Elvis
Hip-Hop Memory
Lyrics

O yoouuu
O ju rappers ngjoni real flow,
O ju rappers ngjoni pak nga kjo,
Mbani veshet tek ne mbani vesh se ne po vijm,
This is gangsta shit...

Kam 20 vite hip-hop dhe asnje cast nuk u ndala,
1996 ne zemren time shkruan targa,
7 vjet mas rrezimit diktatorit Enver Hoxha,
Hip-hopi mori jet si te ishte drog ne venat tona,
Perkrahja ishte 0 po ashtu dhe toleranca,
Se ne vinim nga nje regjim qe na mbulonte injoranca,
Na percmonin na perbuznin na urrenin n'maksimum,
Pse ne visheshim me t'gjera dha nga shkolla na perzun,
M'kujtohet fare mire kur ne shkonim n'diskoteka,
Mblidheshim sebashku sa e bukur ishte jeta,
Mundesine e pare e gjetem tek TEUTA TV-sion,
Atje te gjithe shpejtuam te realizonim endrren ton,
E bukur ish vertet emocionet si termet,
Kur njerezit na degjonin endrrat tona merrnin jete,
Te liqeni ne cdo mbremje benim prova per koncert,
Kercenin cunat pa u lodhur me hip-hop edhe break dance,
Shkrimet dhe graffitet neper muret e qytetit,
U perhapen ane e mbane si parrulat e sistemit,
Muzika ne ato vite ishte bere monopol,
Ishte vec nje nje kenge magjike qe s'pranonte punen tone,
Por ne kurre nuk u stepem hip-hopit ja dhame jeten,
Ja ku jam une deshmitar t'ju hedh drite mbi te verteten,
Shume shpejt grupet e rrepit u perhapen ane e mbane,
Qytetet moren dhene nga muzika West Side,
C'do dritare e ballkon degjonte Dree dhe Eazy E,
Ice Cube e Ice T por me shume degjohej 2Pac dhe Big,

O yoouuu
O ju rappers ngjoni real flow,
O ju rappers ngjoni pak nga kjo,
Mbani veshet tek ne mbani vesh se ne po vijm,
This is gangsta shit...

Rrespekt per boten e paster pa percarje pa trillime,
Kenget tone ta asaj kohe s'jan si sot t'gjitha pa lidhje,
Me t'vertet sajonim veshjet pantallonat dhe atletet,
Por ama na kish lezet le ta marrin vesh kta tjeret,
Lloj lloj ftyrash dhe ngjyrash po bejne hip-hop sot,
E kan dhjere muziken beatet plot me tekste t'flliqta plot,
Phuuu motherfuckerz asnje nuk mbaj me hater,
Se u beme si kembet e dhise sot muzika plot bastarder,
Pra ju hapni vesht edhe syt i beni kater,
Sot muziken do dalloni e kan dhjer e kan bere balte,
Nejse s'di me shume mikrofoni po ben bum,
Bokset po buçasin edhe teksti rrjedh lum,
Per te qen i sinqert rrepin sot se han as qent,
Nuk ka me si dikur sot me pare po e blejn,
Pra ndalu ti 1 çast ky hip-hop po vjen per ju,
Per te nderu t'paret e rrepit rrini t'gjith gati tu,

O yoouuu
O ju rappers ngjoni real flow,
O ju rappers ngjoni pak nga kjo,
Mbani veshet tek ne mbani vesh se ne po vijm,
This is gangsta shit...

Ne koken time mbaj kujtime te bukura sigurisht,
Ishin vite shume te arta cunat kendonin me gjith shpirt,
Nuk kish mosmarreveshje nuk kish as keqkuptime,
Harmonia ne mes nesh mbizoteronte ne ato vite,
Tani qe un po shkruaj po m'kujtohet piramida,
Aty ku ish disko studenti performonim c'do arritje,
Neper rruget e qytetit ne makine e furgona,
Normal ndiheshim mire kur degjonim kenget tona,
Kjo kenge per shume breza do te mbetet si deshmi,
Se sa me zemer bohej rrep, rrep real jo si tani,
Stop pritni pak, hip-hopi nuk eshte plaçk,
Qe sa her t'ju teket juve ta merrni ta flakni jasht,
Pra mbi kte beat West Side po hedh une disa rima,
Degjoni ju o lapera qe mbani breket te kerthiza,
Se rrepi nuk eshte klipe, pare fallco e makina,
Por eshte ndryshe nga ç'mendoni si te shkelesh permbi mina,
Por vitet shpejt kaluan hip-hopin e ndryshuan,
Sot nuk eshte me si dikur qe me shpirt ne e kenduam,
Ndaj ngrini duart lart, rrespekt per Old School,
RUDI, XXL per 2Die4 ç'ka na dhurun,
Rrespekt per West Side Family nga Jugu ne Veri,
Per G-Banin dora vet dhe DR.FLORI R.I.P...

Sado vitet kalojn hip-hop do kendoj,
Se e kam ne zemer e me shpirt do ta mbroj
Sado vitet kalojn hip-hop do kendoj,
Se e kam ne zemer e me shpirt do ta mbroj

Sado vitet kalojn hip-hop do kendoj,
Se e kam ne zemer e me shpirt do ta mbroj

DËRGOI: