Mista Rez
Mista Rez
Mista Rez
  • Vendlindja:
  • Durres Shqipëri
  • Jeton dhe vepron në :
  • Itali Itali
  • Mosha:
  • 40 Vjeç
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: reggae
Mista Rez është këngëtar, autor këngësh dhe dj i njohur. Mr Rez aka Albanian Reggae Ambassador, është pionier i DJ Reggae Dancehall / Hip Hop në Shqipëri. Në vitin 1991 shkoi me familjen në Pisa, Itali. në vitin 2001 filloi karrierën e tij si DJ duke luajtur Vinyl në qytetet italiane si Roma, Milano, Bologna, Firenze, Catanzaro, Grosseto, Pisa, Livorno, Lucca dhe shumë të tjerë. Në vitin 2006 ai luan periodikisht muzikë në Shqipëri për të ndihmuar në rritjen e kulturës reggae në atdheun e tij. Ai ka luajtur në festivalin dhe klubet më të rëndësishme të Tiranës, Prishtinës dhe shumë të tjerë. Ai gjithashtu ka performuar në Beograd dhe Subotica (Serbi).

Mr Rez ka performuare së bashku me artistë si Kymani Marley (Jam), Tarrus Riley (Jam), Sir David Rodigan (Uk), Million Stylez (Swe) Ziggi Recado (Hol), Brother Culture (UK), Dub Incorporation (F), Mellow Mood (I) Kg Njeriu (I) Lion D (I) Raphael (I) Irie Fm (Srb) Heavy Hammer (I), SuperSonic (D), SoundQuake (D), Dj Tayone (I), Dj Mad Kid (I) dhe shumë grupe të tjera popullore hiphop dhe reggae nga Italia, Shqipëria dhe Evropa.

Mr Rez promovoi 2 edicione të festivalit reggae shqiptar të quajtur "South Vibes" të mbajtura në 2011 dhe 2012 në jug të vendit (Dhërmi) dhe shumë të tjera në klube kryesisht të Shqipërisë dhe Kosovës. Ai është gjithashtu një prodhues i muzikës dhe një "kenge këndesh" mc në stilin origjinale të filmit.

Mr Rez si këngëtar me vëllain e tij Natty Lens (Muzikant, Kompozitor) gjithashtu prodhoi këngë si "Inna Di Dance", "Fire Higher", "Pum Pum" dhe shumë të tjera. Në vitin 2016 ai ishte mysafir në BBC Radio 1xtra që përfaqësonte Shqipërinë për Seani B - Reggae Dancehall Show.

Në Prill 2015, Big Basta & Mr Rez marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 14 me këngën "Fire Higer Ajer".

Më datë 1 Gusht 2016, Mr Rez publikon videoklipin "Pum Pum".

Më datë 21 Shtator 2016, Mr Rez publikon videoklipin "Inna Di Dance (Remix)", në bashkëpunim me Vesa Luma & Big Basta.

Më datë 11 Maj 2018, Mr Rez publikon videoklipin "Don Dada".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Komente 0