Muharrem Xhediku

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.8 / Votuan:  8
(1917-1959)  
BIOGRAFIA: Muharrem Xhediku është një autor këngësh i njohur. Muharrem Xhediku është një kompozitor që i përket gjeneratës së artistëve të viteve ‘40-‘60, por ai është pak i njohur, për shkak të vdekjes së tij të parakohshme dhe për shkak të heshtjes që u mbajt ndaj figurës së tij nga qarqet kulturore të kohës. Zall Dardha quhet djepi i artistëve. Në këtë zonë lindën dhe u rritën njerëz që lanë gjurmë në muzikën etnike shqiptare si Muharrem Xhediku, Hazis Ndreu, Skënder Cala, Lirie Rasha, Qerim Sula, Caje P...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtareAutor i këngëve:

Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko Më ShumëArtistë Të Ngjashëm:

Nazmi Sfishta

Kadri Sherifi

Klodi Shehu

Alfred Capaliku

Fabian Asllani

Sezgin Curi

Sokol Vulaj

Arti Rec

Ilir Livoreka

Perparim Ademi


Tags: Muharrem Xhediku

Krijo Një Kartolinë