Myfarete Laze
Myfarete Laze
Myfarete Laze
  • Vendlindja:
  • Shkodër
  • Jeton në
  • Shqipëri
  • Mosha:
  • 64 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 20 Nentor 1959
  • Horoskopi:
  • ♏ Akrepi
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: e lehtë
Myfarete Laze është këngëtare e njohur. Ajo lindi në Shkodër me 20 Nëntor 1959 dhe ka filluar të këndojë kur ka qenë në shkollën fillore. Më vonë ajo merrte pjesë në festivalet e fëmijëve në Shkodër dhe pastaj në atë kombëtar. Në moshën 18 vjeçare iu ngjit skenës së festivlit të madh. Suksesi që ka pasur në këngët e saj ishte i padiskutueshëm, madje edhe vetë Vaçe Zela e ka përzgjedhur atë në këngën që do të këndonin në versione të ndryshme. Bashkëkonkurrente me të ka qenë edhe Ema Qazimi dhe Irma Libohova, të cilat kanë pasur vokal brilant. Myfaretja, në fakt, është cilësuar në më të shumtën e rasteve me çmime të treta. Ajo vazhdon të ketë aktivitete dhe koncerte në vende të ndryshme të botës si këngëtarët e tjerë të muzikës sonë.

Ajo ka nxjerrë në treg albumin me titull, "Më mungon", i cili përmban njëmbëdhjetë këngë. Me realizimin e albumit ajo mbushi njė boshllëk që e kishte gjithė kohës. Këtë e ka bërë edhe më shumë për të kënaqur adhuruesit e saj.

ÇMIMET:
Çmimi “Çesk Zadeja’’, Çmimi i Karrierës, “Mikrofoni i Artë”,
Natën gala e 45 -vjetorit të RTSH është vlerësuar në 5-shën e këngëtarëve më të
mirë të viteve ‘60-‘80 ( Vaçe Zela, Ema Qazimi, Luan Zhegu, Tonin Tërshana,
Myfarete Laze), Çmimi “Naim Frashëri’’, “Nderi”, nga Shoqata Artistike Tirana, “Nderi
i Kombit", nga Unioni Artistik Kombëtar, “Ambasadore e Paqes", “Qytetare
Nderi", nga shoqata “Çamëria’’, “Doktore në Diplomaci".

Në Dhjetor 1980, Myfarete Laze merr pjesë në Festivali i 19-të në RTSH me këngën "Shoqet Tona Ilegale".

Në Dhjetor 1980, Myfarete Laze merr pjesë në Festivali i 19-të në RTSH me këngën "Nen Kuroren E Ullirit".

Në Dhjetor 1981, Myfarete Laze merr pjesë në Festivali i 20-të në RTSH me këngën "Nusja E Maleve".

Në Dhjetor 1981, Myfarete Laze merr pjesë në Festivali i 20-të në RTSH me këngën "Udhet E Atdheut Me Therrasin".

Në Dhjetor 1982, Myfarete Laze merr pjesë në Festivali i 21-të në RTSH me këngën "Kur çelin Bozhuret".

Në Dhjetor 1982, Myfarete Laze & Liljana Kondakci marrin pjesë në Festivali i 21-të në RTSH me këngën "Gjuha Jone E Bukur".

Në Dhjetor 1983, Myfarete Laze merr pjesë në Festivali i 22-të në RTSH me këngën "Pragu I Vegjëlisë".

Në Dhjetor 1984, Myfarete Laze merr pjesë në Festivali i 23-të në RTSH me këngën "Atdhe Te Pershendes".

Në Dhjetor 1985, Myfarete Laze merr pjesë në Festivali i 24-të në RTSH me këngën "Enver O Yll, O Drite".

Në Dhjetor 1985, Myfarete Laze merr pjesë në Festivali i 24-të në RTSH me këngën "Lumturia S'është Dhuratë".

Në Mars 1986, Myfarete Laze merr pjesë në Kur Vjen Pranvera 1986 me këngët "Një Zë Nga Bjeshkët" dhe "Eja (Zeri Yt Ne Telefon)".

Në Dhjetor 1986, Myfarete Laze merr pjesë në Festivali i 25-të në RTSH me këngën "Kënga Buron".

Në Dhjetor 1986, Myfarete Laze merr pjesë në Festivali i 25-të në RTSH me këngën "Zëri I Vëndit Tim".

Në Dhjetor 1987, Myfarete Laze merr pjesë në Festivali i 26-të në RTSH me këngën "Zemre Nene".

Në Prill 1989, Myfarete Laze merr pjesë në Kur Vjen Pranvera 1989 me këngën "Netë Pranverore".

Në Dhjetor 1990, Myfarete Laze merr pjesë në Festivali i 29-të në RTSH me këngën "I Fola Botës Për Ty".

Në Dhjetor 1991, Myfarete Laze & Marian Filipi marrin pjesë në Festivali i 30-të në RTSH me këngën "Nëse Një Ditë".

Në Nëntor 1999, Myfarete Laze merr pjesë në Kënga Magjike 1999 me këngën "Do Te Vije Nje Neser".

Në Dhjetor 1999, Myfarete Laze merr pjesë në Festivali i 38-të në RTSH me këngën "Të Ndizja".

Në Nëntor 2000, Myfarete Laze merr pjesë në Kënga Magjike 2000 me këngën "Per Nje Grua".

Në Dhjetor 2000, Myfarete Laze merr pjesë në Festivali i 39-të në RTSH me këngën "Ç'do Te Isha".

Në Nëntor 2001, Myfarete Laze merr pjesë në Kënga Magjike 2001 me këngën "Zemer E Trazuar".

Në Dhjetor 2002, Myfarete Laze merr pjesë në Festivali i 41-të në RTSH me këngën "Sa Më Mungon".

Më datë 19 Shkurt 2009, Artistet E Shkodres publikon videoklipin "Atdheut". Muzika e këngës u punua nga Zef Coba, teksti u shkrua nga Gjergj Fishta, ndërsa për orkestrimin u kujdes Shpëtim Saraçi.

Në Maj 2010, Myfarete Laze merr pjesë në Top Fest 7 me këngën "Me Jep Jete", në bashkëpunim me Denis Hasa.

Më datë 30 Nëntor 2012, Kengetare Te Ndryshem publikojnë videoklipin "Prane Njeri Tjetrit". Muzika e këngës u punua nga Eltina Minarolli, Ardit Çuni, teksti u shkrua nga Gramoz Kotroci, ndërsa për orkestrimin u kujdes Arjon Gjini. Me këtë këngë, Kengetare Te Ndryshem marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 12 në vitin 2013.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: ALDOooo ALDOooo  Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Myfarete Laze »

Komente 0