Më mbaj mend (për 1 muaj)

Natasha Limaj
  • Vendlindja:
  • Vlorë
  • Mosha:
  • 62 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 30 Dhjetor 1957
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♑ Bricjapi
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.9 / Votuan:  31

Natasha Limaj është shkrimtare e njohur. ABC-në fillestare e ka thithur në shkollën 8-ë vjeçare "Teli Ndini" Vlorë. Nga klasa e III fillore si rezultat i nismave partiake te sistemit të, kohës në vitin 1966 transferohet me banim nga Vlora në vendin e rrënjëve të sajë Kaninë dhe 8-ë vjeçaren e mbaroi në shkollën “ Rrapo Hasimi “ Kaninë. Shkollën e mesme e ka kryer në gjimnazin “ Ali Demi “ Vlorë. Studimet e larta i ka kryer në universitetin “ Ismail Qemali “ Vlorë, dega “ Gjuhë - Letërsi “ Shqipe. Ciklin e dytë të studimeve, po në universitetin “ Ismail Qemali “ Vlorë, Ku u diplomua në dhe licencua në : Master Shkencor, për Mësimdhënien e Gjuhës dhe Letërsisë Shqipe. Është certifikuar në tre nivele në Akademinë private, “ Elita Profesionale” në Tiranë gjatë vitit 2016-2017

Duke qënë një person i afeksionuar ndaj artit të shkruar ka gjalluar tërë jetën brenda këtij habitati. Aftësia e saj kreative nuk ngeli: ”ëndërr në sirtar“, po u konsolidua në realizimin e disa botimeve poetike që renditen si më poshtë:
"NJE PJATANCE ME MALL" (Maluka) Tiranë, 2005
"PAK NGA DITA NE QYTET" - (Maluka) Tiranë, 2006
"HALLA LAJMESE" - (Maluka) Tiranë, 2007
“COPËZA JETE” - (MALUKA) Tiranë, 2013
“TROKITJE SHPIRTI “ - (MUZGU) Tiranë, 2014
“NJË ÇUNAK PREJ ARBËRIE” - (MUZGU) Tiranë, 2015
“SHPORTË VARGJESH“ - është aprovuar nga Ministria e Kulturës Maqedoni dhe është në botim në shtëpinë botuese “ IDRIZ SEFERI “ KUMANOVË, MAQEDONI

Pjesmarrëse me krijimtarinë e saj poetike në 12-ë ANTOLOGJI POETIKE, të botuara,po në shtëpinë botuese “MUZGU “ të vitit 2014. Është vlerësuar me çmime letrare të ndryshme ndër konkurime,si në konkursin “ EPOKA E TALENTIT “ Durrës, Me çmimin e mirënjohjes në krijimtari poetike,së fundmi vlerësuar nga “ AKADEMIA EUROPIANE E ARTIT “,me çmimin e dy-të, në lëvrimin e prozës, përfaqsuar me prozën me titull: “ SKLLAVE APO HEROINË “. Është prezantuar me punën e saj krijuese në shumë organe të shtypit të shkruar dhe elektronik,kombëtare dhe ndërkombëtare. Me krijimtarinë e saj bëhet pjesmarëse në dy antologji studimore për letërsinë, botimet e të cilave në Zvicër nga shkrimtari dhe studiuesi Gezim Ajgeraj dhe në Prishtinë nga studiuesja Migena Arllati. Denjësishtë e përfaqsuar edhe në antologjinë e qytetit të saj, Vlorë, me titull “ NEKTAR KALTËRSISH “ ku emri i saj renditet në 50 emrat e poetëve të përzgjedhur vlonjatë. Në medjat elektronike është person publik e përfaqsuar me krijimtarinë e saj dhe pjesëmarrëse në shumë evente kulturore artistike kombëtare dhe ndërkombëtare, i fundit ka qënë në 2012, pjesmarrëse në konkursin e Poeteshave mbarëshqiptare në Vushtri të Kosovës, ku poezia e saj spikati dhe u vleresua fituese. Ka marrë pjesë në disa konferenca shkencore mbi gjuhësinë, të organizuara nga katedra gjuhësore e Universitetit, “ Ismail Qemali “ Vlorë, e fundit ishte Konferenca mbi Albanologjinë 2015. Punon si mësimdhënëse e lëndës ” Gjuhë – Letërsi “ shqipe në shkollën e mesme “ DIJETARI “ Vlorë. Ndjen përgjegjësi dhe obligim ndaj komunitetit të saj kaninjotë dhe sot për sot jep kontributi në strukturimin, korrektimin dhe redaktimin e revistës periodike “ KANINA “ me funksionin e kryeredaktores. Një revistë me të gjitha parametrat bashkëkohore, ku së fundmi mbrrin në dorën e lexuesit kaninjotë e më gjerë, numri 9 i saj.

» Dërgo Korrigjime »

» Poezitë »

Komente

Asnjë Koment


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet