Naxhije Muhadri Poezi
Naxhije Muhadri

Ndiej Dhimbje

Ndiej dhimbje per zogjet
qe humbasin folen,
per te rinjet qe len Atdhen.
Ndiej dhimmbje per lulet qe thahen,
per te moshuarit qe nuk mbahen.

Ndiej dhimbje per njerzit qe vriten,
per pyjet qe priten.
Ndiej dhimbje per lumejet shteruar
per personat e mashtruar.
Ndiej dhimbje per tokat
e pa punur

per veprimet e pa mendura.
DHimbje ndiej per arrogancen e fryer
per personat e fyer.
Dhimbje ndiej per ata qe i ndan fati
dhe per ata qe ndahen nga inati.
Shpirti me dhembe per fundin e botes
per konsomusit duhanit e droges.
Ndiej dhimbje per yjet qe bien,
per nenat qe humbasin femijet.
Ndiej dhimbje per lulet e pa dhurura
per qiftet e pa dashurura.

- Poezi nga Naxhije Muhadri{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0