Ndoc Gjetja
Ndoc Gjetja

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1944-2010)

  • Ndërroi jetë më:
  • 7-6-2010
  • Vendlindja:
  • Bërdica e MadheBiografia

BIOGRAFIA: Ndoc Gjetja është një poet dhe autor/publicist i njohur. Kur Ndoc Gjetja ishte shtatë vjec, prindërit e tij u vendosën me banim në Lezhë, ku jeton edhe sot. Në vitin 1970, filloi të botojë poezitë e para. Merret vetëm me poezi. Eshtë autor i disa vëllimeve poetike. Një studiues i njohur e ka cilësuar Ndocin poet që di me çdo varg t'i bjerë bukur tastierës së humanizmit. Ndoc Gjetja është një prej poetëve më pranë shpirtrave njerëzore në poezinë shqipe bashkëkohore, apo siç e ka cilësuar një studiues...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 0