Neki Emra
Neki Emra
Neki Emra
  • Vendlindja:
  • Prizren
  • Jeton në
  • Kosovë
  • Mosha:
  • 41 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 10 Maj 1982
  • Horoskopi:
  • ♉ Demi
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: pop
Neki Emra është këngëtar dhe autor këngësh i njohur. Neki Emra lindi në një familje me traditë muzikore ku babain e kishte kompozitor të njohur te viteve '80, pra kompozitorin Fikrim Emra. Me tingujt e pianos rritej cdo ditë dhe talenti i tij u vërejt qysh në moshen fëmijenore, pra qysh në moshën 4 vjeqare filloj ti binte pianos. Ka përfunduar shkollen e ulët të muzikës për piano.. Ishte një ndër talentët e vecantë të shkollës së muzikës në Prizren. Qysh në fëmijeri këndoj në RTP në vitet '80 me këngët " Jam Pioner" dhe "Prindet Shumë i dua"

Pas disa viteve nderprerjeje të aktivitetit muzikor, kthehet me muzikë në vitin '96 ku fillon të performoj në restorante me sintisajzer, pra muzikë të vjetër qytetare. Pas luftes së fundit, menjëherë në vitin '99, kyqet në rock grupin "Hard" si tastierist, ku e vazhdon karierën me këtë grup deri në vitin 2005. Gjatë këtyre viteve marrin pjesë me grupin në shumë koncerte, mbrëmje të shumta muzikore, e festivale. Ndër to vlen të permendet festivali "Rock per Rock", ku u shpërblye grupi me cmimin e pare, si dhe cmimet e para në disa festivale tjera nëpër Kosovë.

Në vitin 2007 kompozoi këngën "Qyteti Im", me të cilën këngë ishte fitues i Zambakut te Argjendë dhe Mikrofonit të Artë në festivalit tradicional e te njohur "Zambaku i Prizrenit", me të cilën këngë ishte kantautor ( Kompozimi, teksti, aranzhmani e kendimi ishin të tij'at) dhe ky ishte kulminacioni i arritur në këtë vit dhe gjate gjith karierës deri në atë ditë.

Në vitin 2007 poashtu ftohet nga grupi legjendar "Grupi 403" që të jetë tastierist i tyre në koncertin e rikthimit që mbahej në dhjetor të atij viti. Pasi ishte një nga pervojat më të suksesshme të atij viti, e i cili koncert la mbresa shumë të mëdha në tërë Kosovën. Edhe sot e kësaj dite zyrtarisht vazhdon të jetë pjesë e ketij grupi.

Në Gusht 2008, Neki Emra & Donika Hajra marrin pjesë në Zambaku i Prizrenit 2008 me këngën "Rini E ëmbël".

Në vitin 2009 nxori Singlin e tij "I thuaj se e do" me të cilën këngë u paraqit me një stil të vecantë të muzikës shqipe. Në këtë këngë kontribut të vecantë dhane "M&A Studio", Dardan Gjinolli ne Sax, Elizabeta, Dafina, Renata (Back Vocal).

Në vitin 2010 mori ftese të jetë tastierist i grupit legjendar "ILIRET". Pasi pergatitën 2 këngë për grupin e njohur në bashkpunim më anëtarët tjerë të grupit dhe pas disa paraqitjeve, përfundoj bashkpunimi me grupin e njohur. Po me 2010 fillon karierën si këngëtar dhe tastierist nëpër shumë clube, restorante, kafe-bare në tërë Kosovën. Pasi në cdo vend ku këndonte kishte një audiencë të mrekullueshme, karriera e tij mori kahje tjetër nga ajo që kishte deri me 2010, pra karierë të këngëtarit.

Në vitin 2011 poashtu kompozoi edhe këngën, si dhe shkroi tekstin e këngës "Rilindi Prap Dashuria" për këngetaren Benita Pula, për festivalin Zambaku i Prizrenit, ku kishte hapur dyert edhe për karierën si kompozitor për këngëtar të ndryshëm. Poashtu me 2011 u paraqit në festivalin e muzikes " NGOM" me "GRUPI 403", ku kishte shumë adhurues që kishin ardhur që pas 4 vitesh edhe njehere ta dëgjojnë performancën e grupit 403 me shumë entuziazëm.

Në vitin 2011, Neki Emra publikon albumin "Live". E gjithë kjo punë u kurorëzua me një përmbledhje të këngëve të vjetra qytetare, të një CD'je live, e cila u realizua në bashkpunim me grupin e njohur Machiato Band, dhe në kitarë Luan Macula, e cila CD, poashtu në finalizimine saj dhane kontribut te vecante në foto, Enis Abdullahu, e Erhan Rexhepi në disajn. Kjo CD u mirëprit nga të gjithë adhuruesit e muzikes së vjetër qytetare. "Neki Emra LIVE" i ka 9 këngë të vjetra qytetare të përpunuara në zhanre të ndryshe si dhe këngën "Qyteti Im", e cila është Bonus Track.

Në Maj 2012, Neki Emra merr pjesë në Top Fest 9 me këngën "Nje Dite".

Më datë 18 Shtator 2012, Neki Emra publikon videoklipin "Te Vdes Apo Te Pres". Muzika e këngës u punua nga vetë Neki Emra, teksti u shkrua nga Albatros Rexhaj. Videoklipi u prodhua nga Pinkmoon Creative. Me këtë këngë, Neki Emra u paraqit në këto festivale: SVFM 2013 (2013), Netët E Klipit Shqiptar 12 (2013).

Më datë 16 Korrik 2013, Neki Emra publikon videoklipin "Me Heshtje Mos Më Dëno". Muzika e këngës u punua nga Florent Boshnjaku, teksti u shkrua nga Albatros Rexhaj, ndërsa për orkestrimin u kujdes Florent Boshnjaku. Videoklipi u prodhua nga Pinkmoon Creative.

Më datë 1 Gusht 2013, Neki Emra publikon videoklipin "Engjëll Dukesh Ti". Videoklipi u prodhua nga Pinkmoon Creative. Me këtë këngë, Neki Emra u paraqit në këto festivale: Netët E Klipit Shqiptar 13 (2014), Zhurma Show 2013 (2013).

Më datë 17 Nëntor 2013, Neki Emra publikon videoklipin "Nje Dhimbje Mbete Ti". Muzika e këngës u punua nga vetë Neki Emra, teksti u shkrua nga vetë Neki Emra, ndërsa për orkestrimin u kujdes Florent Boshnjaku. Videoklipi u prodhua nga Asha. Me këtë këngë, Neki Emra u paraqit në këto festivale: SVFM 2014 (2014), Netët E Klipit Shqiptar 13 (2014).

Më datë 19 Gusht 2014, Neki Emra & Leonora Jakupi publikojnë videoklipin "Çift Ty Dua Të Kem". Muzika e këngës u punua nga Florent Boshnjaku, teksti u shkrua nga Mithat Sadiku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Florent Boshnjaku. Videoklipi u prodhua nga Max Production. Me këtë këngë, Neki Emra & Leonora Jakupi marrin pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 14 në vitin 2015.

Në vitin 2014, Neki Emra publikon albumin "Live 2".

Në Maj 2015, Neki Emra merr pjesë në Top Fest 12 me këngën "E Verteta".

Më datë 8 Mars 2015, Neki Emra publikon videoklipin "Pa Ty". Muzika e këngës u punua nga Florent Boshnjaku, Neki Emra, teksti u shkrua nga Shkumbin Tafilaj, ndërsa për orkestrimin u kujdes Florent Boshnjaku. Videoklipi u prodhua nga Asha. Me këtë këngë, Neki Emra u paraqit në këto festivale: Zhurma Show 2015 (2015), Netët E Klipit Shqiptar 14 (2015).

Më datë 29 Nëntor 2015, Neki Emra publikon videoklipin "Rruga 22". Muzika e këngës u punua nga Florent Boshnjaku, teksti u shkrua nga Shkumbin Tafilaj. Videoklipi u prodhua nga Asha. Me këtë këngë, Neki Emra merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 15 në vitin 2016.

Më datë 22 Shkurt 2016, Neki Emra publikon videoklipin "Ti Më Nuk Je". Muzika e këngës u punua nga vetë Neki Emra, teksti u shkrua nga vetë Neki Emra, ndërsa për orkestrimin u kujdes Shpëtim Saraçi. Videoklipi u prodhua nga Asha. Me këtë këngë, Neki Emra merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 15 në vitin 2016.

Më datë 23 Korrik 2016, Neki Emra publikon videoklipin "Jeta Jem". Muzika e këngës u punua nga Florent Boshnjaku, teksti u shkrua nga Mithat Sadiku, ndërsa për orkestrimin u kujdes Florent Boshnjaku. Videoklipi u prodhua nga Asha. Me këtë këngë, Neki Emra merr pjesë në Zhurma Show 2016 në vitin 2016.

Në Dhjetor 2016, Neki Emra merr pjesë në Festivali i 55-të në RTSH me këngën "Dashuri Dhe Urrejtje".

Më datë 2 Korrik 2017, Neki Emra publikon videoklipin "Po T'du". Muzika e këngës u punua nga Florent Boshnjaku, teksti u shkrua nga Mithat Sadiku. Videoklipi u prodhua nga Asha. Me këtë këngë, Neki Emra merr pjesë në Zhurma Show 2017 në vitin 2017.

Më datë 24 Qershor 2018, Neki Emra publikon videoklipin "Shqip Shqip". Muzika e këngës u punua nga Ilir Berani, teksti u shkrua nga Ilir Berani. Videoklipi u prodhua nga Asha.

Më datë 14 Shtator 2018, Neki Emra publikon videoklipin "Papritmas". Muzika e këngës u punua nga vetë Neki Emra, teksti u shkrua nga vetë Neki Emra, ndërsa për orkestrimin u kujdes Florent Boshnjaku. Videoklipi u prodhua nga ASHA.

Në vitin 2018, Neki Emra & Miranda Hashani publikojnë albumin "Bashkë Me Këngën, Në Dasmën Tuaj".

Në Maj 2019, Neki Emra merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 2019 me këngën "Papritmas".

Më datë 7 Maj 2021, Neki Emra publikon videoklipin "Provokim". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Avni Qahili.

Në Qershor 2021, Neki Emra merr pjesë në Netët E Klipit Shqiptar 21 me këngën "Provokim".

Më datë 17 Qershor 2021, Kengetare Te Ndryshem publikojnë videoklipin "Nata E Qefit Ne Prizren". Muzika e këngës u punua nga Hekuran Krasniqi, ndërsa teksti u shkrua nga Ismet Bexheti & Hekuran Krasniqi.

Në Tetor 2023, Neki Emra merr pjesë në Festivali i Këngës Në RTK 2023 me këngën "Heroi Im".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Pjesëmarrja Në Festivale:Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Neki Emra »

Komente 3