Më mbaj mend (për 1 muaj)

Nexhip Fazëll Kësakyrek

Nuk ka akoma asnjë votë

(1904-1983)  
  • Vendlindja:
  • Stamboll 
BIOGRAFIA: Nexhip Fazëll Kësakyrek është një poet i huaj. Fëmijëria e mendimtarit, poetit, shkrimtarit, publicistit e pedagogut Nexhip Fazëll kaloi në konakun e gjyshit të vet kryetar gjykate në pension, në lagjen “Çemberlitash” të Stambollit ku erdhi në jetë më 26 maj 1905. Arsimin fillor e të mesëm e plotësoi në kolegjet amerikane, franceze dhe në Liceun Ushtarak Detar të quajtur “Bahrije Mektebi”. Mes pedagogëve të tij të viteve të liceut dallohen figura të shquara të kohës si Jahja Kemal. Pasi pë...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

Autorë Të Ngjashëm:

Bulent Ecevit

Sezai Karakoç

Orhan Veli Kanik

James Joyce

Alessandro Manzoni

Gérard de Nerval

Rudyard Kipling

Giuseppe Ungaretti

Tomas Tranströmer

Erich Fried

Tags: Nexhip Fazëll Kësakyrek, Nexhip Fazëll Kësakyrek, Necip Fazil Kisakürek


Komente mbi këtë artist