Nexhip Xhaferi
Nexhip Xhaferi
Nexhip Xhaferi
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: ilahi
Nexhip Xhaferi është këngëtar i njohur. Nexhip Xhaferi është një nga vëllezërit Xhaferi, nga Kosova, qyteti i Lipjanit. Rrjedh nga një familje fisnike e të ndershme. Nexhipi po qysh nga femiria ka qenë i prirë për këngë dhe art. Nexhipi ka vijuar shkollën fillore ne Gjermani, kurse në Suedi ka perfunduar gjimnazin dhe shkollën e artit (Teatrit) dhe është marr me muzikën, klaviatur, kenge dha ka pasur nje album të tij. Ku edhe vet Nexhipi bragtis muziken dhe i kthehet islamit dhe i bashkangjitet vellaut tij me ilahije. Qysh nga viti 1991 ne kohën e trazirave ne Kosovë, babai i Nexhip Xhaferit Vëllezërve Xhaferi detyrohet me gjith familjen ta merr rrugën e mërgimit për në Gjermani. Sot Nexhip Xhaferi së bashku me vëllaun e tij Murtezin janë aktiv në programet që organizojnë Sh.K. Amaneti, Sh.H. Rahmeti dasma Fetare Tribuna Fetare me ilahitë e tyre shumë domethënëse, por edhe me aktivetete tjera. Allahu i ruajt e ju dhasht suksese në të ardhëmen dhe të na knaqin me zërat e tyre.

Më datë 26 Prill 2021, Nexhip Xhaferi & Flurim Buzolli publikojnë videoklipin "Malli I Gurbetqarit".

Më datë 10 Prill 2022, Nexhip Xhaferi & Flurim Buzolli publikojnë videoklipin "Pleqnia".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Komente 0