NR
NR
NR
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: hip-hop
NR është grup artistësh i njohur. Grupi NR (urbaNRoots) u formua ne vitin 97-98 dhe perbehej nga 4 antar (3 mc dhe 1 dj). NR ishin te paret qe ne koncertet e tyre ishte gjithcka LIVE!

Ne vitin 1998 lancuan kangen e tyre te pare "Shum Vrasje", ku si te mitur prap e tregonin realitetin se qfar po ndodhte pasi qe repi i tyre ishte shum real.

Në Dhjetor 2002, NR marrin pjesë në Show Fest 2002 me këngën "Afrim Roboti".

Më 21 dhjetor 2002, Nr promovuan albumin "Egjeli" me 13 kenge ne teatrin kombtar ku paragrup ishin DA LIGS dhe KAOS. Ky eshte albumi qe e ka nis repin n'kosove edhe qe e tregonte realitetin n'at kohe dhe e ndryshoi krejtsisht gjuhen e repit.

Më datë 12 Shkurt 2007, Rona Nishliu publikojnë videoklipin "A Ka Arsye", në bashkëpunim me NR.

Mes vitit 2006-2007 kur parja hyri n'qef komercialistat Dj Blunt dhe Iliri (Real 1) u ndane nga grupi, ndersa Ergeni dhe Bima vazhduan undergroundin duke bere edhe disa hite tjera bashk me Arianitin (NITO) dhe lancuan edhe albumin e 2-t Ground 0 me 18 kang (albumi n gjys ka met) derisa ndodhi nje parregullsi dhe albumi mbeti ne gjysme. Ergeni vazhdoi me Arjaniti-n, beri disa bashkpunime me UFO CLICK, Pancho, Profen etj, deri kur u ndan kta dy n'menyren mat mire (shok t'ngusht jon kon edhe jon), kshtu qe arjaniti e la muziken edhe ergeni vazhdoi n'UFO CLICK me panchon, gripin, dastidin edhe rapitin ku e lancuan 1 album me 20 kang "Last City" dhe ky grup u prish dhe reperat vazhduan SOLO.

Më datë 23 Gusht 2007, NR publikojnë videoklipin "Filmat Turqisht". Me këtë këngë, NR marrin pjesë në VFM 2008 në vitin 2008.

Më datë 12 Qershor 2008, Pancho publikojnë videoklipin "Paret Bota Rrota Sillet", në bashkëpunim me NR.

Bimi n vitin 2010 u lirua nga burgu dhe depertoi me kangen Zani Skamjes ku ne vitin 2011 lancoi albumin "Rra'jt" me 25 kang, Ergeni vazhdoi me punime t'veta per album ku pritet me dal n'vitin 2013, gjithashtu edhe Nito pas nje periudhe 6 vjeqare pritet nje album i tij, ku disa kang vetem se i ka punuar.

Gjithashtu per fund kan premtuar se pas albumit te Ergenit, do te jet prape nje album i Bimit dhe ne fund do kete nje album si NR krejt bashke.

Në Maj 2014, Ledi marrin pjesë në Top Fest 11 me këngën "Mjegulli I Dashurise", në bashkëpunim me NR.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: otrotrnr1 otrotrnr1   Rruki Rruki   rinorahmet rinorahmet  Pjesëmarrja Në Festivale:


Komente 0